1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xxMikexx [17]
3 years ago
9

A manufacturer wishes to estimate the proportion of dishwashers leaving the factory

Mathematics
1 answer:
andre [41]3 years ago
5 0
I don’t even know 5x 15 equals 7 because 12inches is a feet
You might be interested in
Alejandro made an error in the steps below when determining the equation of the line that is perpendicular to line 4x - 3y = 8 a
Ronch [10]

 

Hello:<span>
the equation is : y = ax+b
the slope is a : a×(4/3) = -1......( perpendicular to a line with a slope of   4/3)            because :     4x-3y =8...y=(4/3)x-8/3    )     </span>

<span>
a = -3/4         y=(-3/4)x+b
the line that passes through (3, -2) :- 2 = (-3/4)(3)+b
b =1/4
<span> the equation is :  y  = (-3/4)x+1/4</span></span>

5 0
3 years ago
Which of the following is in order from largest to smallest?
daser333 [38]

Step-by-step explanation:

9,7,-1,-2..................

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 3/5=h/20 can you please help me
baherus [9]
3/5 x 4 = 12/20
H = 12
Sorry if wrong
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x?​
morpeh [17]

Answer:

x = 130

Step-by-step explanation:

The sum of the exterior angles of a polygon is always 360

140 + x + 56+ 34 = 360

Combine like terms

230 +x = 360

Subtract 230 from each side

230+x-230 = 360-230

x =130

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me solve---- -20-(4x-1)=-15
nikklg [1K]
I hope this helps you -20-(4x-1)=-15 -20-4x+1=-15 -20+1+15=4x -4=4x x=-1
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Catherine has $54. She plans to spend more than $20 of the money for a painting canvas. The rest will go toward paints. Each tub
    5·1 answer
  • A truck is carrying grapefruit juice, mango juice and orange juice bottles in a ratio of 1:1:7. If there are 105 orange juice bo
    6·1 answer
  • Help with this problem
    14·1 answer
  • PLEASE HELP ME
    8·2 answers
  • There are 9 cherry cokes, 3 diet cokes, and 4 coke zeros in a cooler. What is the proabiliyt of selecting a drink and getting a
    14·1 answer
  • Coefficient of 8x+7y
    9·2 answers
  • I thought I had the right answer but apparently I don't. Help would be greatly appreciated. Thank you!
    14·1 answer
  • Simplify.
    12·1 answer
  • You can buy 5 oranges for $2.50. What is the unit rate for 1 orange? How much would 8 oranges cost?
    10·1 answer
  • A shirt and a tie together cost $57. The shirt costs $33 more than the tie. What is the cost of the shirt?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!