1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
igor_vitrenko [27]
3 years ago
7

Simplify the expression. 55−4⋅5+12

Mathematics
2 answers:
coldgirl [10]3 years ago
5 0
First we add four point five plus twelve and we get sixteen point five, and so now we subtract fifty-five minus sixteen point five and we get our answer.

Answer: 62.5
Lunna [17]3 years ago
4 0
Your answer is 62.5. Hope i helped
You might be interested in
I think I know the answer but just in case can someone help me ? And give me an explanation
RideAnS [48]
You multiply both sides by 9 first so you have -45=y-7. then add 7 to both sides to get y=-38
5 0
3 years ago
Enter the coordinates of the point on the unit circle at the given angle 360
kotykmax [81]

Answer:

(1, 0)

Step-by-step explanation:

360º is a full circle and is the same as 0º, so this is on the x-axis.

the y coordinate is 0

Since it's a unit circle on the x-axis the x coordinate is 1

(1, 0)

3 0
3 years ago
What is the minimum force required to prevent a ball weighing 22.6 lb from rolling down a ramp which is inclined at 39.0 degrees
Alona [7]
The correct answer is 14.2 lb which is choice D.

Let:

F = minimum force required to prevent ball from rolling down the ramp

The formula will be:

F = w * sin theta

F = w * sin (39 degrees)

F = 22.6 * sin (39) 
= 14.2 lb (this is rounded to the nearest tenth)
7 0
3 years ago
What's 5 divided by 47
Katen [24]
5 ÷ 47 equals .106 :)
4 0
3 years ago
Tyra buys 14 gallons of gas for $35. How could she figure out how much 1 gallon of gas cost
defon

Answer:

The cost of 1 gallon is $2.5

<em></em>

Step-by-step explanation:

Given

Cost of 14 gallons = $35

Required

Determine the cost of 1 gallon

From the given parameters, we have:

14\ gallons = \$35

Divide both sides by 14

\frac{14\ gallons}{14} = \frac{\$35}{14}

1\ gallon = \frac{\$35}{14}

1\ gallon = \$2.5

Hence,

<em>The cost of 1 gallon is $2.5</em>

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Do the following. (a) Find the values of p for whitch the integral converges. int_0^1 (40 1/x**p) dx p (b) Evaluate the integral
    9·1 answer
  • What do roller coasters, astronaut training, and a curved shape of a dam all have in common?
    13·2 answers
  • What is the equation of a line that is perpendicular to the line that is given by the equation y = 2?
    12·1 answer
  • A)The function has two x-intercepts
    11·1 answer
  • HELP ME PLEASE IT IS DUE TODAY I DON'T UNDERSTAND ANY OF THIS
    9·2 answers
  • Can someone help? I’m almost done with this class.
    7·1 answer
  • Solve for letter
    11·1 answer
  • со 7 және 5 12 4) 11 18 және 7 161. 1) 20 12; 7) 8 15 5 және 12 1 11 1 30 . және 5) 2) 24 және 12 via g 8) 7 30 1 және 12 1 3 жә
    9·1 answer
  • If 8 cakes cost $62.40, how much would 3 cakes cost?
    6·2 answers
  • 274% as a decimal and fraction?​
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!