Answer:
He made a math error
Step-by-step explanation:
6 ounces of pistachios cost $7.50
take 7.50 / 6=1.25 per ounce ( not .80 per ounce)
Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces
Answer:
(-2,0) and (2,0)
Step-by-step explanation:
The x-intercepts are where the parabola touches the x-axis (aka when y is 0).
Answer:
? necesitamos más información.. ¿dónde están los fracciones?
Step-by-step explanation:
Answer:
16 square units.
Step-by-step explanation:
We know that any diagonal of a rhombus divides the rhombus into two equal parts having the same area.
Now. the area of Δ ABC can be calculated from the coordinates of its three vertices.
Here, A(-1,4), B(3,2) and C(-1,0) are given.
Hence, the area of Δ ABC will be
square units.
Therefore, area of the rhombus will be (8 × 2) = 16 square units. (Answer)
Note: If the three vertices of a triangle ABC are given to be (x1,y1), (x2,y2), and (x3,y3), then area of the triangle will br given by
.