1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
JulsSmile [24]
3 years ago
5

a soccer team practiced 3 times a week. each practice lasts for 110 minutes. the team practices for 14 weeks during the season.

how many minutes did he team practice during the season? how many hours did the team practice during the season? ( Hint: remember that there are 60 minutes in one hour)
Mathematics
1 answer:
Fittoniya [83]3 years ago
5 0
3 weeks x 110 minutes = 330 minutes
330 minutes a week x 14 weeks = 4620 minutes
4620 divided by 60 minutes = 77 hours
77 hours is your answer
You might be interested in
What is the value of 6€n=2, (n-1) !/2 <br><br>A.) 7.5 <br>B.) 17.5<br>C.) 60.5<br>D.) 76.5<br> ​
Troyanec [42]

Answer:

I don't know I'm really sorry please don't be angry

and if you want my social media cause your angry I'll give

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
99 POINTS
Sedbober [7]
I got 7x+4 because you distribute then add the X's and the whole numbers together.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help with 10 please!
Alexus [3.1K]
Gabrielle is x years old.
Felicia is 6 years older.....so Felicia is x + 6
the mom is twice as old as felicia...so the mom is 2(x + 6)
the aunt is x years older then mom....so the aunt (tanya) is 2(x + 6) + x

so Tanya/s age is :
2(x + 6) + x =
2x + 12 + x =
13x + 12 <===
8 0
3 years ago
A concession stand at a baseball game sells 3 apples for $2.00.How can you find the cost for 10 apples?
ElenaW [278]

Answer: 3 divided by 2 = 1.50

1.50×10=15

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Starbucks sells their coffee for $3.36 for 24 ounces
Llana [10]

Answer:

Starbucks by 1 cent difference.

Step-by-step explanation:

Divide: 3.36 divided by 24 to find Starbucks. You get 14 cents per ounce

Divide: 2.40 divided by 16 to find Circle K. You get 15 cents per ounce

Compare: Starbucks is cheaper by 1 cent.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Identify the coefficient(s), constants, and number of terms for the following expression:
    12·1 answer
  • Currently, a construction company can dig 7.8 meters per hour, but a new tool would let the company dig 2 times as fast. How fas
    10·1 answer
  • What is 2+2x•13(14-2x)
    15·1 answer
  • What is the value of 5 in 2.195
    15·1 answer
  • Answer the Question <br><br> [7 x ( 78 x 3) - 6] Remember PEMDAS
    12·1 answer
  • PLEASE HELP! URGENT! How many roots does the graphed polynomial function have?
    6·1 answer
  • Express the following as a repeating or terminating decimal 17/20
    8·1 answer
  • A turkey at HEB is $0.85 per pound. How much will you pay for a turkey that weights 18 pounds?
    12·1 answer
  • A line has a slope of negative 3 and a y-intercept of 3 what is the x intercept of the line​
    15·1 answer
  • Please help me out with this!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!