1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
I am Lyosha [343]
3 years ago
11

Johnstone Company is facing several decisions regarding investing and financing activities. Address each decision independently.

(FV of $1, PV of $1, FVA of $1, PVA of $1, FVAD of $1 and PVAD of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.) 1. On June 30, 2021, the Johnstone Company purchased equipment from Genovese Corp. Johnstone agreed to pay Genovese $27,000 on the purchase date and the balance in eight annual installments of $4,000 on each June 30 beginning June 30, 2022. Assuming that an interest rate of 10% properly reflects the time value of money in this situation, at what amount should Johnstone value the equipment? 2. Johnstone needs to accumulate sufficient funds to pay a $570,000 debt that comes due on December 31, 2026. The company will accumulate the funds by making five equal annual deposits to an account paying 7% interest compounded annually. Determine the required annual deposit if the first deposit is made on December 31, 2021. 3. On January 1, 2021, Johnstone leased an office building. Terms of the lease require Johnstone to make 20 annual lease payments of $137,000 beginning on January 1, 2021. A 10% interest rate is implicit in the lease agreement. At what amount should Johnstone record the lease liability on January 1, 2021, before any lease payments are made?
Business
1 answer:
kipiarov [429]3 years ago
5 0

Answer and Explanation:

As per the data given in the question,

1)

Cash flow Amount               PV Factor at 10% for 8 annual installments                   Present Value

Installments $4,000                  5.3349                      $21,339.60

Down Payment $27,000           1                                $27,000

Value of equipment                                                    $48,339.60

Refer to the PVIFA factor

2)

Table or calculator function FVAD of $ 1

Future value $570,000

n = 5

i = 7.00%

Divided it by FV factor   6.1533    

Annual Deposit   $92,633.22

Refer to the FVAD table

3)

Table or calculator function PVAD of $ 1

Payment $137,000

n = 20

i = 10.00%

Multiplied by PV factor   9.36492

Liability $1,282,994.04

Refer to the PVAD table

You might be interested in
A structure that organizes worldwide operations primarily based on function and secondarily on product is called: a global area
Tatiana [17]

Answer:

a global functional division.

Explanation:

In a global functional structure, the MNC activities are to be organized among the particular functions that are related to the production, finance, marketing etc. Here the developments are establishment that would have the responsibility worldwide for the particular function

So as per the given situation, the above should be the answer

8 0
2 years ago
Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076
Xelga [282]

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

3 0
3 years ago
Carillo Industries collected $108,000 from customers in 2017. Of the amount collected, $25,000 was for services performed in 201
Elis [28]

Answer and Explanation:

The computation is shown below;

But before reaching to the final answers, first do the following calculations

Cash collected $108000

Add Services performed in 2017(not collected) $36000

less Services performed in 2016(collected in 2017) $25000

Revenue for 2017 $119,000

Cash paid in 2017 $72,000

Add Expense incurred not yet paid for 2017 $42000

Less Expense paid for 2016 -$30000

Expense for 2016 $84000

Now

a. Cash basis  

Revenue $108000

Less Expenses -$72,000

Net income $36000

b. Accrual basis  

Revenue for 2017 $119,000

Less Expenses for 2017 $84,000

Net income $35,000

8 0
3 years ago
As part of his overall stock portfolio, jason bought a few shares of facebook. in this context, he would best be described as __
larisa86 [58]
<span>As part of his overall stock portfolio, Jason bought a few shares of Facebook. in this context, he would best be described as shareholder of facebook.</span>
5 0
3 years ago
You decide to take $600 out of your piggy bank at home and place it in the bank. If the reserve requirement is 2 percent, how mu
Ostrovityanka [42]
To determine the increase in the amount of money in the economy brought about the $600 taken out of the piggy bank, we multiply $600 by the decimal equivalent of the percentage given. That is,
                                  ($600) x (0.02) = $12
Hence, your $600 will increase the amount of money in the economy by $12. 
3 0
2 years ago
Other questions:
  • to develop good alternatives, one should brainstorm ideas and consider different perspectives. true or false.
    8·1 answer
  • Consider a two-step mortgage for $150,000, 30 years, monthly payments, an initial interest rate of 5%, a cap of 5%, and a single
    15·1 answer
  • When two knowledgeable people acting independently each produce the same information, this information is said to be?
    7·1 answer
  • Mesa Cheese Company has developed a new cheese slicer called Slim Slicer. The company plans to sell this slicer through its cata
    14·1 answer
  • Which of the following is the first step of making an ethical decision?
    11·2 answers
  • When Tim first started working at a new company, a coworker named Yacine filled him in on things not spelled out in the employee
    12·1 answer
  • In the real estate business, which professional’s primary role is to provide clients with the information they need to make info
    14·1 answer
  • Dillon Labs has asked its financial manager to measure the cost of each specific type of capital as well as the weighted average
    6·1 answer
  • What are the two serious problems of traditionalist account?​
    11·2 answers
  • Why is it important that fraud examiners do not express opinions in their professional report?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!