Answer:
-790
Step-by-step explanation:
Answer:
1: male + female
30
2: 140 + 25x
550
Step-by-step explanation:
Answer:
the third selection is corret
Step-by-step explanation:
Ax + by + c = 0, k = - a/b.
so The slope of the first line =
,
the slope of the second line =
;
So these two lines are parallel and they don't intersect
Answer:
$1.00 per bagel
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, you just have to divide the number of bagels by how much they cost.
In your problem, the number of bagels is 6 and the price is also 6.
Now all you have to do is divide 6 by 6 and the answer to that is 1.
Example: 6 ÷ 6 = 1