1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nordsb [41]
4 years ago
11

#1 $11.49 for 3 packages and fid the unit rate.round to the nearest hundredth if necessary

Mathematics
2 answers:
fomenos4 years ago
8 0
Solve:-

$11.49 ÷ 3 = 3.83
$3.83 per package.

Unit Rate:- <span>$3.83 per package.</span>
mote1985 [20]4 years ago
3 0
If you would like to find the unit rate, you can calculate this using the following steps:

$11.49 ... 3 packages
$x = ? ... 1 package

11.49 * 1 = 3 * x
11.49 = 3 * x         /3
x = 11.49 / 3
x = $3.83

The correct result would be $3.83.
You might be interested in
Mrs Shepard rode her bike 5.25 miles in 0.7 hours how fast was she going in miles per hour
VMariaS [17]

Answer:

7.5 mph

Step-by-step explanation:

pls give me brainliest plzzzzzz

3 0
3 years ago
What is the point-slope form of the equation for the line with a slope of -2 that passes through (1,4)?
morpeh [17]

\bf (\stackrel{x_1}{1}~,~\stackrel{y_1}{4})~\hspace{10em} slope = m\implies -2 \\\\\\ \begin{array}{|c|ll} \cline{1-1} \textit{point-slope form}\\ \cline{1-1} \\ y-y_1=m(x-x_1) \\\\ \cline{1-1} \end{array}\implies y-4=-2(x-1)

6 0
4 years ago
Which pair of triangles is congruent by asa?​
ladessa [460]
I believe it would be D.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the sum of 21 and 5 times a number f is 61
sukhopar [10]

Answer:

Answer is below

Step-by-step explanation:

21 + 5f = 61       Turn the words into an equation

-21        - 21       Subtract 21 from both sides

5f = 40              Divide both sides by 5

f = 8

If this answer is correct, please make me Brainliest!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tarek will spend at most $26 on gifts. So far, he has spent $14. What are the possible additional amounts he will spend?
lord [1]

Answer:

c<$12

Step-by-step explanation:

$26-$14>c

$12>c

c<$12

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Bob is designing a deck for his new home, shown below in the darkened region. How many square feet of decking will he need to co
    7·1 answer
  • I don’t understand this please help
    5·1 answer
  • Can someone explain it to me?
    9·1 answer
  • 10 divisions by the number <br>210
    6·1 answer
  • Joseph’s lunch at the diner costs $15 without tax. He left the waiter a 21% tip. What was his total cost of the lunch, including
    7·1 answer
  • Before tax, the price of fuels $3.40 per liter.
    11·1 answer
  • A play runs for five evenings. The table shows the number of tickets sold and the amount of money collected each evening.
    15·1 answer
  • What is the rate of change of y with respect to x?
    10·2 answers
  • Help pls some one pls​
    8·1 answer
  • If x-2 divides p(x) evenly, which statement must be true?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!