Answer:
3x + 12
Step-by-step explanation:
Distribute the 3
$16.76 divided by 4 = $4.19 each gallon
So $4.19 x 7 gallons = $29.33
Let n be the amount of 80% solution; and 150-n be the amount of 20% solution. Then:
.8n+.2(150-n)=.6(150)
.8n+30-.2n=90
.6n=60
n=100
150-n=50
☺☺☺☺
220miles / 4 hours = 55 miles/hr
55mi/hr x 7hrs = 385 miles
0.3, 0.03,0.003
Because 0.3 is equivalent to 3/10
Because 0.03 is equivalent to 3/100
Because 0.003 is equivalent to 3/1000