1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alukav5142 [94]
3 years ago
11

Hong buys a bag of 11 tangerines for $2.86.

Mathematics
1 answer:
Ghella [55]3 years ago
7 0

Answer:

$0.26

Step-by-step explanation:

To find the unit price, divide the cost by the amount you have.

$2.86/11 = $0.26

The unit price is $0.26.

You might be interested in
QUESTION<br> WORTH<br> 20 POINTS!!! HELP ASAP PLEASE<br> why am i alive
guajiro [1.7K]

Answer:

Cause you were born, as simple as that. Plenty of people deal with harsh life.

Step-by-step explanation:

That's not a math question BUT

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help!!! Select the quadratic equation that has no real solution.
ad-work [718]

Answer:

2x² + 6x + 20

Step-by-step explanation:

See the picture

6 0
2 years ago
What is 15.25 percent of 900
riadik2000 [5.3K]

15.25 percent of 900 will be 137.25 just look it up on google

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for x 5x - 10 = -10​
Zigmanuir [339]

Answer:

the answer is x = 0

Step-by-step explanation:

Cancel equal terms on both sides of the equation:

5x = 0

Divide both side of the equation by 5.

x = 0

Therefore, the answer is x = 0

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
a rectangle has a length of (x +6) feet and width of (x-2) feet. has a area of 48 feet squared, find the dimensions
Shalnov [3]

(x^2)+4x-12=48

I Hope this is what you were looking for. If it isn't this just plug it in

x=6

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Please answer soon!! Thank you!!
    12·1 answer
  • HEY CAN ANYONE HELP ME!
    14·2 answers
  • Please help me on number 4
    7·1 answer
  • It’s timed please help<br><br> 3.2b-4.7b=3b-3.3 <br><br> What dose b equal
    11·1 answer
  • The table shows a proportional relationship. Select the missing y-value.
    11·1 answer
  • Step 1: –10 + 8x &lt; 6x – 4
    15·1 answer
  • The design for the palladium window shown includes a semicircular shape at the top. The bottom is formed by squares of equal siz
    10·1 answer
  • A store buys 8 sweaters for $72 and sells them for $370. How much profit does the store make per sweater?
    5·1 answer
  • Four square pieces of corkboard are lined up to make a rectangle. The area of the entire corkboard is
    15·1 answer
  • HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!