1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vodomira [7]
3 years ago
12

Find the area of the figure?

Mathematics
1 answer:
Alex777 [14]3 years ago
6 0

Answer:

14 m

Step-by-step explanation:

For the triangle, you use the formula A=1/2bh. So in this case it's 3×4×1/2. 3×4 is 12, times 1/2 is 6 m. Now for the rectangle it's just 2×4 which is 8. 8+6 is 14. Hope this helps! If you are still confused please comment!

You might be interested in
I need help with this
Ivenika [448]
It's b) parallelogram
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Thank for answer my question
Rasek [7]

Answer:

67.5?

Step-by-step explanation:

the top two looked like the same degree so solve 2x+10=145 ig

8 0
3 years ago
Integers, what is the opposite of 0?<br> and the module of this?
aleksklad [387]

Answer:

the opposite of 0 is 0

Step-by-step explanation:The opposite of “zero” is “nonzero”. In programming, 0 denotes false and any other integer represents true.

5 0
2 years ago
( 3 + 2i ) + ( 6 - 8i )
natta225 [31]
9-6i is the answer, combine like terms
4 0
3 years ago
Please please please please please please add help me
nirvana33 [79]

Answer:

5.3

Step-by-step explanation:

Use Pyth Theorem

a^2 + b^2 = c^2

6^2 + b^2 = 8^2

36 + b^2 = 64

b^2 = 28

Sq root of 28 = 5.3

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Factor-20x2 + 13x + 21.<br> How do you solve this
    5·1 answer
  • Solve by factoring the polynomials completely
    8·1 answer
  • Simplify (a^3b^12c^2)(a^5c^2)(b^5c^4)^0
    10·1 answer
  • Clark made four of his truck payments late and was fined four late fees. The total change to
    14·1 answer
  • I just wanted to say That I love everyone! And have a Wonderful and a bless day at school!!!! TRUMP 2020
    7·2 answers
  • I NEEED HELP PLEASEEE EOMEONE
    13·1 answer
  • Carter buys a one-gallon bottle of juice for $23.04. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?
    7·1 answer
  • What is the RANGE of the graph
    13·2 answers
  • Help?? Or not but help? No links ;-;
    7·2 answers
  • Divide:<br> 35x³-25x4y³/5x²y²
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!