1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Taya2010 [7]
3 years ago
11

if Penelope's car has an average fuel consumption of 3 miles per gallon and she uses 9.5 gallons how far did she drive ​

Mathematics
2 answers:
KatRina [158]3 years ago
5 0

Answer:

approximately 3.16 repeated

Step-by-step explanation:

german3 years ago
4 0

Given parameters:

Average fuel consumption of Penelope's car = 3miles per gallon

Amount of fuel used = 9.5 gallons

Unknown:

Distance of her drive = ?

Solution:

  Since her rate of fuel consumption per miles is known, we can simply solve for the distance she covers.

  Distance covered = Rate of fuel consumption per miles x amount of fuel used

Distance covered  = 3  x 9.5  = 28.5miles

The distance covered by Penelope's car is 28.5miles

You might be interested in
15
aleksandr82 [10.1K]

NO THOS IS NOT TRUESNBDJDN

8 0
3 years ago
Micheal has 4 red shirts, 3 green shirts, and 5 blue shirts in his closet. If he randomly selects a shirt, what is the probabili
LenKa [72]

Answer:

D. 7/12

Step-by-step explanation:

First, find the total number of shirts in his closet:

4 + 3 + 5

= 12

Now, find how many are green or red:

4 + 3

= 7

Since 7 out of 12 shirts are green or red, the probability that Micheal chooses green or red is D. 7/12

8 0
3 years ago
Find the circumference of the larger circle if the area of one of the smaller circles is 48 pi in^2.
notsponge [240]

Answer:

C. 16√3π in.

Step-by-step explanation:

Circumference of a circle = 2πr where

r is the radius of the circle.

Given the area of one of the smaller circle to be 48π in², we can get the radius of one of the smaller circle.

If A = πr²

48π = πr²

r² = 48

r = √48 in

The radius of one of the smaller circle is √48.

To get the circumference of the larger circle, we need the radius of the larger circle. The radius R of the larger circle will be equivalent to the diameter (2r) of one of the smaller circle.

R = 2r

R = 2√48 inches

Since C = 2πR

C = 2π(2√48)

C = 4√48π in

C = 4(√16×3)π in

C = 4(4√3)π in

C = 16√3π in

Thw circumference of the larger circle is 16√3π in.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 4-pint carton of sour cream costs $9.12. What is the price per cup?
Mamont248 [21]
1 pint = 2 cups

1 pint x 4 & 2 cups x 4

4 pints = 8 cups

9.12/8

1.14

$1.14 per cup
5 0
2 years ago
You have $50 in your savings acc. Every week, you add $5 into it. What is a appropriate expression?
Anestetic [448]
50 plus 5x= y X is the number of weeks and y is the total amount.
Ex. 50+5x3=65 dollars
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write the point slope form of the equation of the line through the given points
    6·1 answer
  • Ruby is making three tablecloths. He has 10 yards of fabric. How many yards of fabric will he use to make each tablecloth?
    7·2 answers
  • A container holds 4 gallons of lemonade. A bottle of lemonade holds one half of a liter. How many bottle of lemonade could the c
    7·2 answers
  • ivy has 10 packs of cup for her holiday party. a pack of medium cups costs 1.80 and a pack of large cups costs 2.40 she paid a t
    13·2 answers
  • Marco states that 7.696696669 is a rational number because it is a repeating decimal. is he correct
    13·2 answers
  • Travis needs to mail 4 letters and 10 postcards. A letter needs a 37-cent stamp and a postcard needs a 25-cent stamp. How much m
    14·1 answer
  • Venn diagram Interpretation (4 pts)- to be completed at the end of unit 4
    13·1 answer
  • Which expression is equivalent to cos(40°)cos(10") + sin(40°)sin(10º)?
    12·1 answer
  • A machine can make 5 miles of ribbon in an hour. Graph the length of the ribbon the
    9·1 answer
  • A store is having a sale in which all bookbags are discounted by `30\%`. Mai has a coupon for `\$5` off the regular price of one
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!