1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irakobra [83]
3 years ago
12

Can someone help me make an inequality? Problem: Eight less than a number X is at least 17

Mathematics
1 answer:
ioda3 years ago
8 0
Set up an inequality: 
x-8\geq17
x\geq25
You might be interested in
The following table is a function.<br> х -1 5 7 2 6 3 8 4 1 y -3 3 7 -4 5 9 7 1 0
Kruka [31]

Answer:false

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
2x^(2) + xy + 2y^(2) = 5, (1, 1)<br> (ellipse)
Anvisha [2.4K]
<span>2<span>x2</span>+xy+2<span>y2</span>=5</span>Implicit differentiation yields<span>4x+y+x<span>y′</span>+4y <span>y′</span>=0</span>Solve for <span>y′</span><span>.

answer is- y = 4x+ y /5x</span>
3 0
3 years ago
If someone understands this please help
katrin [286]

Answer:

A= 4

B= 4

C= -1

D= 4

E= -1

F= 4

G= -1

Step-by-step explanation:

The expected value equation is the probability of something happening multiplied by the amount of times it happens. In this case you have four equal sized sections, so you have a one in four chance to land in any of these sections. A, B, D, and F represent the four for this one in four chance. C, E, and G represent the amount of points you get when you land on those sections, in this case -1

3 0
3 years ago
Austin bought 5 pairs of jeans and 2 shirts for $166. Travis bought 3 pairs of jeans and 4 shirts for $164 at the same store. Ho
OLEGan [10]

Answer:

pair of jeans = 21  

shirt = 30.5

Step-by-step explanation:

Let the cost of each pair of jeans be $ x, and the cost of each shirt be $ y.

Since, cost of each pair of jeans is $ x, the cost of 5 pair of jeans will be $ 5x and cost of 2 shirts will be $ 2x.

Likewise, the cost of each pair of jeans is $ x, so the cost of 3 pair of jeans will be $ 3x and cost of 4 shirts will be $ 4y.

5 pair of jeans and 2 shirts for $166. This means:

            Equation 1:    5x + 2y = 166                                            

3 pair of jeans and 4 shirts for $164. This means:

                               2x + 4y = 164

Dividing both sides by 2, we get:

           Equation 2:      x + 2y = 82                                            

Subtracting Equation 2 from Equation 1, we get:

5x + 2y - (x + 2y) = 166 - 82

5x + 2y - x - 2y = 84

4x = 84

y = 30.5

Using the value of x, in Equation 2, we get:

21 + 2y = 82

2y = 61

y = 30.5

Since, x represents the cost of pair of jeans, the cost of each shirt is $ 16.

y represents the cost of sweater, so the cost of each sweater is $ 33.

4 0
3 years ago
How many uniqueways are to stack two 2 by 4 lego bricks?
saul85 [17]
It should be 5 different ways
4 0
4 years ago
Other questions:
  • What is the approximate value of y - x
    11·2 answers
  • Adam went on a 54 \text { km}54 km54, start text, space, k, m, end text hike. He divided the distance traveled evenly over 666 d
    9·1 answer
  • 7. Simplify:<br> 27-2.3²<br> 8=2²-(-2)
    13·1 answer
  • Please let me know if per means multiple and of is to divide
    14·1 answer
  • Name the subsets of 13
    8·1 answer
  • In the following proportion, what does x equal? A. 4.6 B. 5.4 C. 6.1 D. 6.8
    12·2 answers
  • What is the value of x<br><br> 2x=4
    15·1 answer
  • Find the unit rate if you have to pay $36 for 3 tickets
    8·2 answers
  • HELP FAST I'LL MARK YOU BRAINLIEST What is an equation of the line that passes through the point (−2, 3) and is perpendicular to
    8·1 answer
  • In triangle ABC, the measure of angle B is 34° more than three times the measure of angle A. The measure of angle C is 56° more
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!