1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erica [24]
3 years ago
14

24 minus 16 in a fraction

Mathematics
1 answer:
Nonamiya [84]3 years ago
7 0
Is this supposed to be just like 24/1 -16/1 because any whole number is over 1.  Then they already have a common denominator so you just subtract across.  24-16 =7/1 or 7
You might be interested in
-5(-3)(-3) Find the product. <br><br>​
oksian1 [2.3K]

Answer:-24

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Factor (Reverse Distribute): 4+6
Allisa [31]
4+6=10 if you have 4 apples and you add 6 apples you are left with 10 apples
7 0
3 years ago
63 = −8d + 7<br> ................
Rama09 [41]

Answer:

the answer is 7

Step-by-step explanation:

8d +7=63

-7. -7

_________

8d = 56

__. ___

8. 8

56 divided by 8 is 7

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The high school courtesy club bought red and black ink pens for Teacher Appreciation Day. The club bought 75 pens in all. Each b
dezoksy [38]

Answer:

52

Step-by-step explanation:


8 0
3 years ago
If Erin built a rectangular prism shaped trough for her horses to eat from the trough is 3 m long 1 m wide and 1 m high hay for
telo118 [61]
It would cost $33.00 hope that helps
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Pls help! Brainliest!
    8·2 answers
  • How many tens are there in 432.
    9·2 answers
  • In the equation 6x-2 = -4x + 2, Spencer claims that the
    7·2 answers
  • Solve the equation by factoring. 22 - 2 - 6 = 0
    8·1 answer
  • Find cos theta! Please Help With Explanation! 25 points!
    8·1 answer
  • The value of y varies directly with x, and when x=8, y=2. Write an equation to represent the direct variation.
    11·2 answers
  • Geometry help please. What is the perimeter of the larger square?
    5·1 answer
  • What times what is -10 but when added is -3
    12·2 answers
  • If a crate of 250 apples costs $95, what is the unit cost
    14·1 answer
  • What is angle J and angle R?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!