Answer
Find out the ratio of price to pound for each bag.
To prove
As given
A store sells grass seed in small bags and large bags.the small bags have 7 pounds of seed for $27.93 .
7 pound = $27.93
Now find out the cost for the 1 pound.

1 pound cost = $3.99
As given large bags cost $66.98.
Now find out pounds in the large bags.
Let us assume that the number of pounds in the large bags be x.
Than
3.99 × x = 66.98

x = 16.8 pounds (approx)
Now find out the ratio of price to pound for each bag.
As small bags weight = 7 pounds
Cost of the small bags = $27.93

As large bags weight = 16.8 pounds
Cost of the large bags = $66.98

Hence proved
Answer:
1.
31, 37, 43, 49, 55
2.
for nth number the value is 31+6(n-1)
3.
24th number, 169-31=138 and 138/6=23
Answer:
corresponding value of equal matrix is equal
a=10
b= -6
c=3
Step-by-step explanation:
Answer:
1/5
Step-by-step explanation:
Total Question no. 5
Three must be answer correctly so 3/5 to pass
and 2/5 to fail
So 1/5 because to pass the test he can answer it correctly only one time
Answer:
I dont know if its right but I think its 50
Step-by-step explanation: