1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solmaris [256]
4 years ago
6

Suppose you have $75 to spend on gas for your whole trip. You know that gas costs $3.40 per gallon. How many gallons of gas can

you buy with $75? Write an equation to solve the problem. Round your answer to the nearest tenth of a gallon.

Mathematics
2 answers:
raketka [301]4 years ago
6 0
75 divided by 3.40= 22.05
Lelu [443]4 years ago
4 0
The answer is 22! hope this helped !

You might be interested in
Identify the range of the function shown in the graph.
Kruka [31]

Answer:

I believe the answer is B) All real numbers

5 0
3 years ago
an amusement park charges $9.00 for admission and $4.00 per ride write an equation that gives cost in dollars as a function of n
romanna [79]

Answer:

x the number of rides

C = $4.00x + $9.00

ur welcome UWU

3 0
3 years ago
Tareq pays $22.10 for 2,6 pounds of salmon, What is the price per pound of the salmon? (20PTS FOR THIS)
Alexeev081 [22]
B

22.10 divided by 2.6 is 8.5 or $8.50
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is parallelogram ABCD a rectangle?
Fantom [35]

Answer:

No

Step-by-step explanation:

Sides AB to DC aren't congruent/parallel

Sides BC to AD aren't congruent/parallel

6 0
3 years ago
HELP ASAP!!! You are going on a camping trip with you family for 3 days. You decide you need 5 batteries for you flashlights. At
ANTONII [103]

Answer:

15 batteries.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • SOMEONE PLEASE ANSWER ASAP FOR BRAINLIEST!!!!!
    6·1 answer
  • The sum of two numbers is 46 . the larger number is 12 more than the smaller number. what are the numbers?
    5·2 answers
  • Cherries cost $5.68 a pound. Will $20 be enough to buy a 4.1-pound bag of cherries? Explain how to determine whether $20 is the
    10·2 answers
  • Which of the following is graphed below
    11·1 answer
  • Can Someone Please Help me
    12·1 answer
  • What is the common difference of the sequence?
    15·1 answer
  • Two of the four interior angles of a particular parallelogram are 130 degrees each. What is the number of degrees in each of the
    15·1 answer
  • What is the measure of an angle that turna through 67 one degree angle?
    7·1 answer
  • Help me! I need the surface area and volume please explain how you got that answer!
    5·1 answer
  • The table shows the results of randomly selecting colored marbles from a bag 40 times. The marble was returned to the bag after
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!