1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yulyashka [42]
3 years ago
12

Use the following data to compute total manufacturing costs for the month:

Business
1 answer:
Akimi4 [234]3 years ago
7 0

Answer:

$132,300

Explanation:

The total manufacturing costs for the month can be calculated as follows

Direct labor + indirect materials + factory manager salary + indirect labour + direct materials + depreciation on factory equipment

= 40,600 + 16,200 + 8,200 + 10,000 + 7,300 + 41,500 + 8,500

= $132,300

Hence the total manufacturing costs if $132,300

You might be interested in
Dell is a product of the Digby company. Digby's sales forecast for Dell is 2079 units. Digby wants to have an extra 10% of units
Thepotemich [5.8K]

Answer:

Option (B) is correct.

Explanation:

Sales forecast = 2079 units

Ending Inventory to be maintained:

= 10% of forecast sales

= 10% (2079 units)

= 208 units

Production:

= Sales + Ending Inventory - Beginning Inventory

= 2079 units + 208 units - Nil  

= 2,287 units

Taking current inventory into account, Dell's Production of 2,287 units After Adjustment have to be in order to have a 10% reserve of units available for sale.

8 0
3 years ago
Last year, Mountain Top, Inc., purchased a coal mine at a cost of $900,000. The salvage value has been estimated at $100,000. Th
nydimaria [60]

Answer:

Journal entry to record depletion expense

Depreciation expense $280,000 (debit)

Accumulated depreciation $280,000 (credit)

Explanation:

The coal mine is an economic resource controlled (ownership of risks and benefits) by Last year, Mountain Top, Inc as a result of past event (purchase transaction) from which economic benefits are expected to flow into the business (cash from sale of minerals).Therefore the coal mine is an asset!

The asset is being depleted as it is being used. This is called depreciation.

Depreciation expense in this case is calculated as :

Depreciable Account × Current harvest as a percentage of total estimated tons available

(900000-100000)× 70000/200000 = $280,000

6 0
3 years ago
Cotrone Beverages makes energy drinks in three flavors: Original, Strawberry, and Orange. Company is currently operating at 75 p
irina [24]

Relevant Information:

The relevant information is as under:

Segmented income statements appear as follows:

Product                                    Original  Strawberry  Orange

Sales                                     65,200   85,600          102,400

Variable costs                     (44,000)   (77,200)  (80,200)

Contribution margin              21,200     8,400    22,200

Fixed costs allocated                (9,400)    (12,000)   (14,200)

Operating profit (loss)       11,800      (3,600)      8,000  

Answer:

The product not be closed because it is generating net cash flows of ($3,060), which will generate loss for the organization. The better option would be to not abandoning the manufacturing of Strawberry.

Explanation:

Relevant costing says that any savings or losses are relevant if it satisfy following three conditions:

  1. Is a cash flow.
  2. Future related (Not arising due to Past bindings).
  3. Differential or Incremental in nature.

Its crystal clear that any inflows and outflows that are considered would be cash in nature, not related to past events it must be arising as a consequence of taking the decision whose consequences are we considering now, I mean it must arise in future due to the decision made which are considering. The last condition is the concept of differential that lies in the heart of relevant costing and is easily understood by following the following steps:

Step 1: What are the losses or savings if we don't make decision?

Step 2: What are the losses or savings if we make the decision?

Step 3: The difference between step one and two is differential or incremental cost.

Here we learned that relevant cost arises if we take the decision (closing manufacturing of Strawberry), and it doesn't arises if we don't take the decision (not abandoning manufacturing of  Strawberry).

Relevant costs associated with the decision are as under:

                                                    Step 1              Step 2        Step 3

                                            Make Decision    If we Don't Differential

Revenue loss                             (85,600)               -          (85,600)

Variable Costs Savings              77,200                 -            77,200

Fixed costs Savings (W1)             5340                   -              5340

Operating Profit                                                                   (3,060)

Working1: Fixed costs Savings

Total Fixed costs =21400+12000+14200 = $35,600

The saving is 15% of the total fixed cost and is as under:

Fixed costs Savings = $35,600 * 15% = $5340

Note:

Kindly also practice the following question:

brainly.com/question/14423321

8 0
3 years ago
According to​ Zane, it was difficult for him to empower his employees and not​ micromanage; however, he realized that being resp
son4ous [18]

Answer:

The answer is: Interpersonal skills                                

Explanation:

Interpersonal skills, also known as the soft skills, refers to the behavior of an individual while interacting or communicating with others. Interpersonal skills can also be described as the ability of an employee to work with others.

Interpersonal skills include effective communication, active listening, deportment, attitude and dispute resolving.

<u>Therefore, the given example illustrates </u><u>Interpersonal skills.</u>

5 0
3 years ago
During 2013, its first year of operations, Neko's Bakery had revenues of $60,000 and expenses of $33,000. The business paid divi
loris [4]

Answer: the correct answer is $7,000

Explanation:

Revenues          $60,000

Expenses         ($33, 000)

Paid Dividens   ($20,000)

Equity                   $7,000   ($60,000-$33,000-$20,000)

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Under which condition does a country with a small GDP have a large per capita income?
    12·1 answer
  • When wages rise faster than labor productivity what happens
    8·1 answer
  • Prepare the issuer's journal entry for each of the following separate transactions.
    7·1 answer
  • TP6.
    12·1 answer
  • George failed to pay $5,000 of income tax due with the filing of his return, which was timely filed on April 15th. He waits unti
    10·1 answer
  • Industry analysts said that the recent rise in fuel prices may be an early signal of the possibility of gasoline and heating oil
    7·1 answer
  • _______________________ find ways to take the inflow of funds from many separate _________ of financial capital and transform it
    10·1 answer
  • The City of Grand Rapids installed a new water main on Oak Street. The city then decided to charge the property owners along Oak
    9·1 answer
  • True/False
    11·1 answer
  • If you use money as a unit of account, you would be___________.a. returning a sweater to the department store. b. searching the
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!