1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lora16 [44]
3 years ago
7

Which represents the measures of all angles coterminal with a 400° angle?

Mathematics
2 answers:
amm18123 years ago
7 0

Answer:

c is the right answer on edge

Step-by-step explanation:

just did assn.

ozzi3 years ago
4 0
It’s c, for any integer,n
You might be interested in
Nut Mix Michael and Kevin return to the candy store, but this time they want to purchase nuts. They can't decide among peanuts,
Harrizon [31]
2.5x1.30=3.25
4x4.50=18
2x3.75=7.5
3.25+18+7.5=$28.75 total price
2.5+4+2=8.5lb. total weight
28.75/8.5= 3.38 dollars per pound.
8 0
3 years ago
Someone please please help me with this ! I would really appreciate it
Lubov Fominskaja [6]

Answer:

1. The right triangles pass the AA similarity congruence theorem.

2. s/q

Step-by-step explanation:

They are similar since they pass the AA( Angle-Angle) similarity theorem.

Similar triangles have corresponding proportional sides so side z corresponds with side s and side x corresponds with q so we would represent that as

s/q

5 0
2 years ago
B=2.35 + 0.25x
Neko [114]

Answer:

D. 3.35

Step-by-step explanation:

First we need to form an equation and solve it to find the number of weeks when the prices were the same. Because the prices were the same we can say that b = c, and therefore form the equation:

2.35 + 0.25x = 1.75 + 0.4x - Now we nee to solve it and find x.

2.35 - 1.75 = 0.4x - 0.25x

0.6 = 0.15x

x = 0.6 ÷ 0.15

x = 4 weeks

So now we substitute x into the equation for beef and find the price.

b = 2.35 + (0.25 × 4)

b = 2.35 + 1

b = $3.35 per pound

7 0
3 years ago
A vending machine accepts​ nickels, dimes, and quarters. Exact change is needed to make a purchase. How many ways can a person w
arlik [135]
If he uses 1 quarter, he has 40 cent left to make.He can do that in two ways, by using 2 dimes andall four nickels, or all 3 dimes snd 2 nickels.That's 2 ways.
If he uses both quarters, he has 15 cent left to make.He can do that in two ways by using 1 dime and 1 nickel,or no dimes and 3 nickels.That's 2 more ways.    So there are four ways to make 65 cents.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 2 x 1 + 2 x 24/4 help I will mark good
Irina-Kira [14]

Answer: 16

Step-by-step explanation:

We follow BIMDAS.

So it becomes :

2+2×24/4 after the first step.

Then, 4+48/4

Then, 4+12

Which is 16

7 0
3 years ago
Other questions:
  • I don't understand. Please help answer questions!!!!!!
    7·1 answer
  • What is the x and y intercept for f(x)= 2/3-4
    5·1 answer
  • ΔRST is dilated about the origin, O, to create ΔR'S'T'. Point R is located at (3, 9), and point R' is located at (1.2, 3.6). Whi
    9·2 answers
  • Write cot θ in reduced fraction form. (Picture included)
    9·1 answer
  • Please someone know this ?
    7·1 answer
  • To celebrate the first day of school, Austin brought in a tray of caramel brownies and walnut brownies. He brought 14 caramel br
    8·1 answer
  • I dont understand :/​
    8·1 answer
  • Mrs. Klein was cutting cloth to make aprons. She needed
    5·1 answer
  • PLEASE HELP:
    12·1 answer
  • What is the sum of the second and fifth square numbers?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!