2.5x1.30=3.25
4x4.50=18
2x3.75=7.5
3.25+18+7.5=$28.75 total price
2.5+4+2=8.5lb. total weight
28.75/8.5= 3.38 dollars per pound.
Answer:
1. The right triangles pass the AA similarity congruence theorem.
2. s/q
Step-by-step explanation:
They are similar since they pass the AA( Angle-Angle) similarity theorem.
Similar triangles have corresponding proportional sides so side z corresponds with side s and side x corresponds with q so we would represent that as
s/q
Answer:
D. 3.35
Step-by-step explanation:
First we need to form an equation and solve it to find the number of weeks when the prices were the same. Because the prices were the same we can say that b = c, and therefore form the equation:
2.35 + 0.25x = 1.75 + 0.4x - Now we nee to solve it and find x.
2.35 - 1.75 = 0.4x - 0.25x
0.6 = 0.15x
x = 0.6 ÷ 0.15
x = 4 weeks
So now we substitute x into the equation for beef and find the price.
b = 2.35 + (0.25 × 4)
b = 2.35 + 1
b = $3.35 per pound
If he uses 1 quarter, he has 40 cent left to make.He can do that in two ways, by using 2 dimes andall four nickels, or all 3 dimes snd 2 nickels.That's 2 ways.
If he uses both quarters, he has 15 cent left to make.He can do that in two ways by using 1 dime and 1 nickel,or no dimes and 3 nickels.That's 2 more ways. So there are four ways to make 65 cents.
Answer: 16
Step-by-step explanation:
We follow BIMDAS.
So it becomes :
2+2×24/4 after the first step.
Then, 4+48/4
Then, 4+12
Which is 16