0.78 per pound is unit rate
Since 5lbs is $3.90, 0.78 is the cost of one pound.
3.90 divided by 5 is 0.78
The numbers of bars that the team have to get from each company in order for the total cost to be equal is 40.
<h3>What is the purchase about?</h3>
Since n = numbers of bars purchase.
y= total cost in dollars
Company A = 0.75n
Company B = 10 + 0.50n
Therefore, to find the numbers of bars that the team would need to purchase from each company in order for the total cost to be equal =
0.75n = 10 + 0.50n
0.2n = 10
n = 40
Learn more about purchase from
brainly.com/question/5168855
#SPJ1
Answer:
-12 and 1
Step-by-step explanation:
If you multiply 12 by 1 you get 12, hence if you add -12 and 1 now you will get -11
Answer: 18.09yd
Step-by-step explanation:
A=πr^2
A= 3.14*2.4^2
A= 18.09yd