1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Black_prince [1.1K]
3 years ago
11

Carrie had $60. as an allowance for the week. She spent 2/5 of it on snacks, and 1/4 on stickets and saved the remainder. How mu

ch money did she save?​
Mathematics
1 answer:
anastassius [24]3 years ago
3 0

Answer:

$ 21

Step-by-step explanation:

Money spent = (2/5) * 60 + (1/4) * 60

                      = 2*12 + 1*15

                      = 24 + 15

                      = $ 39

Money save = 60 - 39 = $ 21

You might be interested in
When written in standard form, the quadratic equation, x2 - 2x - 35 = 0, is equivalent to y = (x - 1)2 - 36. What is the vertex
horrorfan [7]
 y = a(x - b)^2 + c     has vertex  (b , c)

so here the vertex is (1, -36)
6 0
3 years ago
Daphane gave away 3 more than half of her apples. she gave away 17 apples in all. how many apples did daphne have originally?
inn [45]
Well 17-3 gets you 14 which would be half of her apples. 14x2=28 therefore, Daphne originally had 28 apples. She gave away 17 which means she kept 11 for herself
6 0
3 years ago
dexamethasone 4 mg/1 ml is available. the MD orders 6000 mcg. how much will the nurse give? (Round to the tenth)​
aleksley [76]

Answer:

  1.5 mL

Step-by-step explanation:

The abbreviation mcg stands for "microgram," or 10^-6 grams. The abbreviation mg stands for "milligram," or 10^-3 grams. The relationship between these is ...

  1 mg = 1000 mcg

<h3>Dose</h3>

The order for 6000 mcg is an order for 6(1000 mcg) = 6(1 mg) = 6 mg. At 4 mg/mL, the quantity of dexamethasone required is ...

  (6 mg)/(4 mg/mL) = (6/4) mL = 1.5 mL

The nurse will give 1.5 milliliters of dexamethasone.

4 0
1 year ago
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME!!! I CAN"T FAIL THIS AGAIN!!
Natali [406]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Divide 30 in a ratio of 3:2
Sergeeva-Olga [200]
Other\ method:\\\\x;y-searches\\\\  \left\{\begin{array}{ccc}x+y=30&|subtract\ y\ from\ both\ sides\\x:y=3:2\end{array}\right\\\left\{\begin{array}{ccc}x=30-y&(1)\\\frac{x}{y}=\frac{3}{2}&(2)\end{array}\right\\\\subtitute\ (1)\ to\ (2):\\\\\frac{30-y}{y}=\frac{3}{2}\ \ \ \ |cross\ multiply\\\\(3)(y)=(2)(30-y)\\3y=60-2y\ \ \ \ |add\ 2y\ to\ both\ sides\\5y=60\ \ \ \ |divide\ both\ sides\ by\ 5\\\boxed{y=12}

Put\ the\ value\ of\ y\ to\ (1):\\x=30-12\\\boxed{x=18}\\\\Answer:\boxed{\left\{\begin{array}{ccc}x=18\\y=12\end{array}\right\to18:12}
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the slope and y-intercept of the line is parallel to y=-1/3x+5 and passes through the point (8,2)
    14·1 answer
  • 20×(5×(-16) ) = (20×5)×(-16)​
    14·2 answers
  • Dan has already delivered 48 donuts today. For the next few hours, Dan will deliver 60 donuts per hour. Match the number of donu
    13·1 answer
  • There are (713)3 ⋅ 70 strawberries in a field. What is the total number of strawberries in the field?
    7·2 answers
  • Is the following conditional true?
    9·2 answers
  • What is the absolute value of the distance from the numbers -6 to 5?
    14·1 answer
  • The graph shows a proportional relationship between the number of kilometers traveled by a bicycle (y) and the number of minutes
    8·1 answer
  • A 3-pack of raffle tickets costs $5.76. What is the unit price​
    7·2 answers
  • A pizza had 9/10 left before Lucas ate 4/5 of the pizza. How much pizza is left over?
    12·1 answer
  • An angle measures 68° less than the measure of its complementary angle. What is the measure of each angle?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!