1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yulyashka [42]
3 years ago
15

Helppp !!! What is the measure of adc????????

Mathematics
1 answer:
Natali5045456 [20]3 years ago
5 0

We have to use the following formula

angle ABC=0.5(arc ADC-AC)

And it is given that, angle ABC=61, arc ADC is unknown which is y and AC =119.

Substituting these values.

61= 0.5(y-119)

Correct option is D .

You might be interested in
What is the first partial product for this multiplication problem?<br> 506<br> X 213
Minchanka [31]

Answer:

107,778

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
The perimeter of a school gym is 522 feet. The gym measures 80 feet wide. Determine the length of the school. PLEASE EXPLAIN THE
lidiya [134]
Total perimeter is 522 ft. I will guess the gym is a big rectangle. 

Therefore, Perimeter of a rectangle = 2L + 2W
P= 2L+ 2W

We know 80 ft wide. so now we plug and chug the equation we came up with

P=522 ft
P=2L+ 2(80) 

522=2L+ 160

L= 181

hope that helps

3 0
3 years ago
Patrick spent a total of $29.82 for 14 paintbrushes, $31.84 for 16 drywall anchor screws, $27.15 for 12 light bulbs, and $36.54
Lelu [443]

Answer: Light bulbs.

Step-by-step explanation:

Paint Brushes: 29.82 ÷ 14 = $2.13 per brush.

Drywall Screws : 31.84 ÷ 16 = $1.99 per anchor screw.

Light Bulbs: 27.15 ÷ 12 = $2.26 per light bulb.

Sandpaper: 36.54 ÷ 18 = $2.06 per piece of sandpaper.

4 0
3 years ago
Todos os números pares​
solniwko [45]

Answer:

en que te ayudo

Step-by-step explanation:

TIENES TAREA

5 0
3 years ago
In desperate need of help, please help. PLEASE. If possible send work, so I could figure out how to do it.! -Jo:)
podryga [215]
If you have any questions let me know. :)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Josh has eight pairs of white socks, two pairs of black socks, and one pair of blue socks. Write a fraction to represent the par
    5·2 answers
  • The perimeter of the triangle is 126 units.<br>Find the measure of each side.​
    12·2 answers
  • 2) The marked price of a laptop is Sh.47500. Mimo bought the laptop after the shopkeeper allowed her a
    8·1 answer
  • A group of 6 hikers are preparing for a one week trip. All of the group's supplies will be carried by the hikers in
    6·1 answer
  • Popcorn: 20. Nachos:15. Candybar:30. What does the ratio 2:1 represent
    6·1 answer
  • June paid $60.55 for some books. Each book cost $8.65. <br><br> How many books did June buy?
    8·1 answer
  • Solve the equation (5×+7)1/5=(8-6×)1/5
    5·1 answer
  • Pls help me. Pic is attached below
    9·1 answer
  • -y - 52 = 33 <br><br> 10 Points
    8·2 answers
  • Help me please.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!