1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dangina [55]
3 years ago
14

Suppose an opaque jar contains 3 red marbles and 10 green marbles. The following exercise refers to the experiment of picking tw

o marbles from the jar without replacing the first one. What is the probability of getting a green marble and a red marble? (Enter your probability as a fraction. Hint: How is this exercise different from finding the probability of getting a green marble first and a red marble second?)
Mathematics
1 answer:
kow [346]3 years ago
4 0

Answer:

\frac{5}{13}

Step-by-step explanation:

Given,

Red marbles = 3,

Green marbles = 10,

So, the total marbles = 3 + 10 = 13,

\because \text{Probability}=\frac{\text{Favourable outcomes}}{\text{Total outcomes}}

Since, here replacement is not allowed,

Thus, the probability of getting a green marble and a red marble

= first red and second green + first green second red

=\frac{3}{13}\times \frac{10}{12}+\frac{10}{13}\times \frac{3}{12}

=2\times \frac{3}{13}\times \frac{10}{12}

=\frac{30}{78}

=\frac{5}{13}

Note : The probability of getting a green marble first and a red marble second

= \frac{10}{13}\times \frac{3}{12}

=\frac{30}{156}

=\frac{5}{26}

You might be interested in
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
2 years ago
Solve the system of equations:
Simora [160]

Answer:

x1=6 , x2=1

Step-by-step explanation:

If you have any questions about the way I solved it,don't hesitate to ask

8 0
2 years ago
Write the following cubes in expanded form .
bulgar [2K]
Hope that this helps

4 0
2 years ago
-2/15 DIVIDED BY -2/5 LOWEST TERMS
Sidana [21]
I'm fairly certain the answer is 1/3.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Formulate Alisha has a number in mind. If she adds three to her number the result is less than five. Use this information to wri
inessss [21]
The inequality would be x (Alisha’s number)+ 3 > 5. The set can be graphed open circle on 5 with a line going down all the way through negatives.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • How many 1/2’s are in 5 and 3/4’s
    8·1 answer
  • Ten plus two times the quantity of a number plus four
    12·1 answer
  • Can Yall help me please
    13·1 answer
  • Gustavo is in a contest where he will win one of four possible
    8·1 answer
  • Find the height a 17-foot ladder can reach on the side of a building when it
    6·1 answer
  • Write the product in standard form. ( 7 + 7i)( 6 + 7i)
    5·1 answer
  • Jenny is trimming the edge of pillows with lace. Each pillow requires 15 inches of lace. She has one piece of lace that is 3 fee
    10·1 answer
  • Constant of Proportionality
    9·1 answer
  • Question 6. * The number of likes a social media post has generated has been tracked as a function of the number of min since it
    10·1 answer
  • The fee for using a gym is $25 a year plus $3 for each visit. If someone visits v times a year, which expression represents the
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!