1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arte-miy333 [17]
2 years ago
5

ABC Electronics sells an 8 pack of AA batteries for $5.60. Better Batteries sells a pack of 15 AA batteries for $10.80. Which st

ore has the better deal? What is the difference in cost per battery?
Mathematics
1 answer:
siniylev [52]2 years ago
6 0

ABC Electronics charges 70 cents (5.60/8) per AA battery, while Better Batteries sells 15 for 72 cents (10.80/15) per battery. ABC Electronics has the better deal and they sell them 2 cents cheaper. I hope this helps! :)

You might be interested in
Factor completely the polynomial xy+2y-2x-4? please solve asap.
anygoal [31]

Answer:

I think the answer is (x+2)(y-2)

5 0
3 years ago
What ia the rate of change of y=3/2x+9
Ierofanga [76]
Your rate of change is 3/2.. It will always be the coefficient of 'x'
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ahhh I’m stuck on this one please help
vodomira [7]

Answer:

1.20 ÷ 4 = 0.30 per unit

Please mark as brainliest;)

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Natalie's family drank 0.9 of the 2.6 liters of the lemonade she made for a picnic. how much lemonade did her family drink? Show
rewona [7]

Answer:

There is 1.7 left

Step-by-step explanation:

2.6 - 0.9 = 1.7

5 0
2 years ago
52 lbs is equal to how many kg
Butoxors [25]
1 lb  = 0.45 kg
52 lb= 0.45 * 52
52 lb= 23.4 kg



4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which function is a quadratic function? c(x) = 6x + 3x3 d(x) = x – 8x4 p(x) = –5x – x2 k(x) = 2x2 + 9x4
    13·2 answers
  • Please help with the answers
    6·1 answer
  • I will give you 10B points plus mark someone again for the Brainliest if you get this right. a:15 b:7 c:4
    12·1 answer
  • Tell whether the lines for y - 3x = 5 and
    7·1 answer
  • What is 3y plus 5x=-15 written in slope-intercept form?
    10·2 answers
  • Is the following statement true? <br><br> 2(4x+3y)=8x+6y
    14·1 answer
  • A farmer has a 40-acre farm in Georgia. The farmer is trying to determine how many acres of corn, peanuts, and cotton to plant.
    6·1 answer
  • An automobile trip started at 8:35 A.M. and was completed at 2:15 P.M. on the same day. How long did the trip take?
    15·2 answers
  • Find
    6·2 answers
  • Steve bought 47 pounds of peanuts that cost $0.89 per pound how much did he pay
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!