ABC Electronics charges 70 cents (5.60/8) per AA battery, while Better Batteries sells 15 for 72 cents (10.80/15) per battery. ABC Electronics has the better deal and they sell them 2 cents cheaper. I hope this helps! :)
Answer:
I think the answer is (x+2)(y-2)
1.20 ÷ 4 = 0.30 per unit
Please mark as brainliest;)
There is 1.7 left
Step-by-step explanation:
2.6 - 0.9 = 1.7