Answer:
P(blue|small) > P(small|blue)
Step-by-step explanation:
P(blue|small): 7 / (5 + 7) = 7 / 12
P(small|blue): 7 / ( 9 + 7) = 7 / 16
7 / 12 > 7 / 16
Answer:
The amount of change will be £7.99
Step-by-step explanation:
Here, we want to calculate the amount of change that Mehvish should get
1/2 kg carrots at 50 p per kg will be;
1/2 * 50 = 25 p
3 kg potatoes at 64 p per kg will be
3 * 64 = p 192
2 kg onions at 42 p per kg
2 * 42 p = 84 p
1 1/2 kg chicken at £6 per kg will be:
since £1 is 100 p
1.5 * 6 = £9 (9 * 100 p = 900p)
since £1 is 100 p
£20 will be;
20 * 100 = 2,000 p
So let us make the subtraction as follows;
2,000- 900 - 84-192 - 25 = 799 p
In pounds, this is divided by 100
we have this as 799/100 = £7.99
Answer:
The answer is 1/3x-1
Step-by-step explanation:
Let's simplify step-by-step.
5/6x−7−(1/2x−6)
Distribute the Negative Sign:
=5/6x−7+−1(1/2x−6)
=5/6x+−7+−1(1/2x)+(−1)(−6)
=5/6x+−7+−1/2x+6
Combine Like Terms:
=5/6x+−7+−1/2x+6
=(5/6x+−1/2x)+(−7+6)
=1/3x+−1
Answer:
=1/3x−1
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1
Answer:
Only Jude
Step-by-step explanation:
To show 28 x 2 we show 14 x 2 x 2
The x would be cancelled out in this process so x *x would work to enable a product of 56.