5/8 = 3/4+1/16 is false because, the final values compared on each side of equation is not the same
- 5/8 = 0.625
- 3/4+1/16 = 0.8125
0.625 = 0.8125, it is not equal but less than
Least to greatest is mB,mD,mC
$15.00/11 pounds = $1.3636 per pound$20.00/16 pounds = $1.25 per pound 1.363636 - 1.25 = $0.113636 per pound, less
1.363636 × 20 = $27.27 original price for 20lb
Answer:
C=5h+3 when h=5
C=28
Step-by-step explanation:
She charges $5 per hour (5h)
and a flat fee of $3 (+3).
Replace the h (the number of hours babysitting) with 5 (the amount of hours you want to find for).
Then you multiple 5 and 5, then add 3.
Which gives you an answer of $28.
Hope this helped!
Answer: I would need a picture of the exact set up of the question but I think it would go.
T=4b
B= 9
Step-by-step explanation: