You can buy 7 pillows at jensen's for the same price that you can buy 6 pillows at harrison's. If one pillow costs $21.21 at har rison's, how much does one pillow cost at jenson's? Use numbers and words to explain your answers.
2 answers:
$21.21 × 6 = $127.26 $127.26 ÷ 7 = $18.18 cost of 1 pillow at Jenson's. You multiply the cost of the pillow at Harrison's, $21.21, by the amount of pillows you can buy at Harrison's, 6. Then divide the answer by the amount of pillows you can buy at Jenson's, 7. The final answer is the cost of 1 pillow at Jenson's.
Answer:
$24.745
Step-by-step explanation:
Given : You can buy 7 pillows at jensen's for the same price that you can buy 6 pillows at harrison's.
To Find : If one pillow costs $21.21 at harrison's, how much does one pillow cost at jenson's?
Solution :
We are given that you can buy 7 pillows at jensen's for the same price that you can buy 6 pillows at harrison's.
Let the cost of one pillow cost at jenson's be x
So, 7:6::x:21.21
So, ATQ
Hence the cost of one pillow cost at jenson's is $24.745
You might be interested in
Answer:
k=-1827/685
Step-by-step explanation:
8/9k+9/5=-4-9/7k
8/9k-(-9/7k)=-4-9/5
8/9k+9/7k=-20/5-9/5
56/63k+81/63k=-29/5
137/63k=-29/5
k=(-29/5)/(137/63)
k=(-29/5)(63/137)
k=-1827/685
Answer: 2.4 cm
Step-by-step explanation:
1.5 divided by 250 gives that each page is .006cm. 400 times .006 is 2.4cm
Answer:
x is bigger than or equal then 5
also known as x>5 but with a line under the >
Step-by-step explanation:
Hope this is right
Answer:
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
4