1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dsp73
3 years ago
11

2.248 to the whole number

Mathematics
1 answer:
Viktor [21]3 years ago
4 0
2.248 rounded to the whole number would be 2, because if we look after the number 2, the 2nd 2 it is less than 5. Therefore we round backwards, and the answer is 2.

So, 2.248 rounded to the nearest whole number would be 2. 

Hope I helped ya!! xD
You might be interested in
A diagonal of a cube measures 15cm and the length of the edge of the cube is 75cm. What is the length of a face of the cube? Rou
zmey [24]

The answer is 69

hope i helped :)

3 0
2 years ago
Express as a unit rate. $18.50 for 5 lbs​
m_a_m_a [10]

Answer:

3.7 dollars per lb

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the discount given on a jacket that was originally priced $90 and is now $72?
torisob [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

The disCount will be the differenceb

7 0
3 years ago
Is this a acute angel
Nana76 [90]

Answer:

YES MA'AM

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Help with the 2 question .. 20 points
Bas_tet [7]

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

c = a - 2b

  = < 4, 5, 6 > - 2 < 1, 2, 3 > ← multiply each component by 2

  = < 4, 5, 6 > - < 2, 4, 6 >  ← subtract corresponding components

  = < 4 - 2, 5 - 4, 6 - 6 > = < 2, 1, 0 >

| c | = \sqrt{2^2+1^2+0^2} = \sqrt{4+1+0} = \sqrt{5}

-------------------------------------------------------------------------------------------------

sum the product of corresponding components

u.v = (3 × 2) + (- 2 × - 1) + (4 × - 6) = 6 + 2 - 24 = - 16

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Three expressions that are equal to 5/9 x 8
    7·1 answer
  • Which algebraic expression is a difference with two terms
    12·1 answer
  • A construction company needs to remove 4 1 6 tons of dirt from a construction site. They can remove 8 9 tons of dirt each hour.
    10·1 answer
  • Peaches are being sold for $2 per pound.The customer created a model to represent the total cost of peaches bought. If x represe
    15·2 answers
  • A circle has radius 50 cm. Which of these is closest to its area?
    6·2 answers
  • M divided by 19 = -2<br><br> (Find m)
    13·1 answer
  • HELP ME PLEASE I GIVE BRAINLY
    9·2 answers
  • Select the equation of a straight line that is parallel to the line 4y = 3x + 5.
    15·2 answers
  • Starbucks sells their coffee for $3.36 for 24 ounces
    8·2 answers
  • 6x + 5y =20 solve for y step by step
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!