Jessica bought 10 pieces of candy at the store. She spent $8.60. How much did each piece of candy cost?
2 answers:
$0.86. You either divide by 10 manually, or use the powers of 10.
Answer:
Each piece of candy cost
$0.86
Step-by-step explanation:
Step one This problem bothers on well we can do and understand our division of numbers
Step two
Given that Jessica spent $8.60
To buy 10 pieces of candy
Step three
We can get the unit cost of each candy by simply divide the total amount spent by the total Candy purchased
Hence
A candy cost = 8.60/10
= $0.86
You might be interested in
Answer:
10
Step-by-step explanation:
A scale factor of 2/3 means multiplying all side lengths by 2/3
15*2/3=10
Answer:
D) Health insurers can never discriminate based on genetic information in this way
16/80 = 1/5 just put it into the calculator
Answer:
Step-by-step explanation:
Plug the value of 9 in for y
9=-3x+6
Subtract 6 from both sides
3=-3x
Divide both sides by -3
-1=x
Final answer: x=–1