Answer:
![x=6](https://tex.z-dn.net/?f=x%3D6)
Step-by-step explanation:
AC = AB + BC
![18x-7=(7x+29)+30](https://tex.z-dn.net/?f=18x-7%3D%287x%2B29%29%2B30)
![18x-7=7x+29+30](https://tex.z-dn.net/?f=18x-7%3D7x%2B29%2B30)
![18x-7=7x+59](https://tex.z-dn.net/?f=18x-7%3D7x%2B59)
Add 7 to both sides:
![18x-7+7=7x+59+7](https://tex.z-dn.net/?f=18x-7%2B7%3D7x%2B59%2B7)
![18x=7x+66](https://tex.z-dn.net/?f=18x%3D7x%2B66)
Subtract 7x from both sides:
![11x=66](https://tex.z-dn.net/?f=11x%3D66)
Divide both sides by 11:
![\frac{11x}{11}=\frac{66}{11}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B11x%7D%7B11%7D%3D%5Cfrac%7B66%7D%7B11%7D)
![x=6](https://tex.z-dn.net/?f=x%3D6)
Answer:
yes a
Step-by-step explanation:
16 ft
Explanation
Step 1
because the ligth comes in the same angle, we have 2 similar triangles .
so,as the triangles are similar,the ratio of the shorter leg to the bigger leg must be equal.
![\begin{gathered} ratio=\frac{shorter\text{ leg}}{\text{bigger leg}} \\ ratio1=ratio2 \\ \frac{h}{24}=\frac{4}{6} \end{gathered}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cbegin%7Bgathered%7D%20ratio%3D%5Cfrac%7Bshorter%5Ctext%7B%20leg%7D%7D%7B%5Ctext%7Bbigger%20leg%7D%7D%20%5C%5C%20ratio1%3Dratio2%20%5C%5C%20%5Cfrac%7Bh%7D%7B24%7D%3D%5Cfrac%7B4%7D%7B6%7D%20%5Cend%7Bgathered%7D)
Step 2
solve for h
![\begin{gathered} \frac{h}{24}=\frac{4}{6} \\ \text{cross multiply} \\ 6\cdot h=4\cdot24 \\ 6h=96 \\ \text{divide boths} \\ \frac{6h}{6}=\frac{96}{6} \\ h=16 \end{gathered}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cbegin%7Bgathered%7D%20%5Cfrac%7Bh%7D%7B24%7D%3D%5Cfrac%7B4%7D%7B6%7D%20%5C%5C%20%5Ctext%7Bcross%20multiply%7D%20%5C%5C%206%5Ccdot%20h%3D4%5Ccdot24%20%5C%5C%206h%3D96%20%5C%5C%20%5Ctext%7Bdivide%20boths%7D%20%5C%5C%20%5Cfrac%7B6h%7D%7B6%7D%3D%5Cfrac%7B96%7D%7B6%7D%20%5C%5C%20h%3D16%20%5Cend%7Bgathered%7D)
therefore, the heigth of the tree is 16 ft
Answer:
6 papayas and 11 pineapples
Step-by-step explanation:
So, we need to find an answer of how many papayas and pineapples she bought, and we only spent $48.
So, papayas are $2.50 each, and Pineapples are $3.00 each and we only bought 17 fruits total.
lets try 8 papayas, and 9 Pineapples.
$2.50 x 8 = $20.00 total on Papayas
$3.00 x 9 = $27.00 total on Pineapples.
That would only be $47 spent total.
Lets try 10 papayas and 7 pineapples.
$2.50 x 10 = $25.00
$3.00 x 7 = $21.00
That would only be a total of $26 spent.
Lets try 6 papayas and 11 pineapples.
$2.50 x 6 = $15.00
$3.00 x 11 = $33.00
This would be a total of $48 spent.