1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FinnZ [79.3K]
3 years ago
11

I need help on number 4

Mathematics
1 answer:
podryga [215]3 years ago
4 0
The final answer/value of x is 6.

You might be interested in
A burger place sells vanilla and chocolate shakes in two sizes, small and large. If 62% of shakes sold are vanilla flavor, 46% a
sineoko [7]

Answer:

25 gfstuhfujjjjjgredeetuu

4 0
3 years ago
A Store has 4 crates of bananas . Each crates holds 2 boxes . Each box holds 30 bananas . What is the total number of bananas
dlinn [17]

Answer:

240

Step-by-step explanation:

multiply 2 by 30 then miltiply that by 4

8 0
3 years ago
The sum of two numbers is 52. The difference is 38. What are the two numbers?
Anna007 [38]
X + y = 52
x - y = 38
------------add
2x = 90
x = 90/2
x = 45

x + y = 52
45 + y = 52
y = 52 - 45
y = 7

ur numbers are 45 and 7
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for X <br> A) -6<br> C) 12<br> E) 9<br> B) 8<br> D) 3
spayn [35]

Answer:

In my thinking the answer is 9.

8 0
3 years ago
There are 16 cups in 1 gallon of milk. If the cost of 1 gallon is $4.32, what is the cost of each cup?
Sindrei [870]
Firstly, we look for the number of cups, wish is 16 and that equals 1` according to this word-problem

Secondly, we find the price of the gallon 1 gL = $4.32

Thirdly,we divide $4.32 from 16 , like this \frac{4.32}{16}

Therefore your answer would have to be $ 0 . 27 (Option B.)

Good Luck! 


7 0
4 years ago
Other questions:
  • A technician is launching fireworks near the event of a show. Of the remaining 11 fireworks, 4 are blue and 7 are red. If she la
    15·1 answer
  • Use the quadratic formula to find the solutions to the equation x^2-3x+1=0
    12·1 answer
  • 11712 divided by 5.28
    15·2 answers
  • Could you find the greatest common multiple of two numbers?
    8·1 answer
  • Jessa had 23 one dollar bills that she wants to divide equally between her 5 children. How much money will each receive? How muc
    14·1 answer
  • Oat porridge is sold in two sizes of box.
    6·1 answer
  • Evan is going to the country fair this weekend. The admission to the fair is $10
    10·1 answer
  • Lucas is planting grass on the shaded portions of the yard. What will be the total area covered by​ grass?
    14·1 answer
  • Answer choices <br> 10%<br> 30%<br> 25%<br> No links no links I will report
    5·1 answer
  • I need help please......
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!