1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inessss [21]
2 years ago
8

paige wanted a box of candy to last 7 days. if the box weighs one-fifth of pound, how much should she eat each day?

Mathematics
2 answers:
MariettaO [177]2 years ago
8 0
So 1/5 pound for 7 days
1/5 <span>÷ 7
rewrite the 7 as a fraction of 7/1
1/5 </span><span>÷ 7/1
keep the first fraction, change the division sign to multiplication, flip the second fraction
1/5 * 1/7
multiply across
(1 * 1) / ( 5 * 7)
1/35

She should</span><span> eat 1/35 of a pound each day to make her 1/5 of a pound last a week, or seven days.

Hope this helps</span>

7nadin3 [17]2 years ago
7 0
Well, she should eat then 1/5 ÷ 7, that way she'd split the 1/5 lb in 7 equal pieces, one for each day

\bf \cfrac{1}{5}\div 7\implies \cfrac{1}{5}\div \cfrac{7}{1}\implies \cfrac{1}{5}\cdot \cfrac{1}{7}\implies \cfrac{1}{35}
You might be interested in
A bag contains 7 red marbles, 3 blue marbles and 5 green marbles. If three marbles
worty [1.4K]

Answer:

3.7%

Step-by-step explanation:

We know that from this situation, the probability of drawing a single green marble is 1/3. However, to find the probability of drawing 3 green marbles, we will need to do:

P= \frac{1}{3}* \frac{1}{3}*\frac{1}{3}

We get a probability of:

P= \frac{1}{27}

This converts to a percentage of:

\frac{1}{27}= 0.037 \\ 0.037*100= 3.7%

We get a percentage of 3.7%

8 0
2 years ago
A store owner is interested in opening a second shop. She wants to estimate the true average daily revenue of her current shop t
Alex
Every confidence interval has associated z value. As confidence interval increases so do the z value associated with it. 
The confidence interval can be calculated using following formula:
\overline{x} \pm \frac{zs}{\sqrt n}
Where \overline{x} is the mean value, z is the associated z value, s is the standard deviation and n is the number of samples.
We know that standard deviation is simply a square root of variance:
s=\sqrt{315900.20}=\$562.05
The confidence interval of 95% has associated z value of <span>1.960.
</span>Now we can calculate the confidence interval for our income:
3472.00\pm \frac{1.960\cdot 562.05}{\sqrt{60}}\\ \$3472.00\pm142.22


6 0
3 years ago
A(x) = -0.015x^3+1.05xA ( x ) = − 0.015 x 3 + 1.05 x gives the alcohol level in an average person's blood x hrs after drinking 8
goldfiish [28.3K]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

the function that gives the alcohol level is:

A ( x ) = - 0.015 x^3 + 1.05 x

where x is the number of hours.

we need to know if after 4 hours an average person is legally drunk, thus:

x=4

and we substitute this in the function:

A ( 4 ) = - 0.015 (4)^ 3 + 1.05(4)

solving these operations we obtain:

A(4)=-0.015(64)+4.2\\A(4)=-0.96+4.2

A(4)=3.24

the alcohol level after 4 hours is 3.24.

Since a person is considered to be legally drunk if the level exceeds 1.5, and we obtained 3.24 which is greater than 1.5, a person who has been drinking for 4 hours under the conditions indicated by the problem would be considered legally drunk.

5 0
2 years ago
4d+q=14.95. Find d and q.
goldenfox [79]

Answer:

I love algebra anyways

The ans is in the picture with the  steps how i got it

(hope this helps can i plz have brainlist :D hehe)

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Ryan bought 6 apples and 9 peaches for a total of $7.86. Madi bought 4 apples and 5 peaches for $4.82.
sergey [27]
Let's call:
a = price of 1 apple
p = price of 1 peach

The total cost is the price of 1 apple times the number of apples plus the price of 1 peach times the number of peaches, therefore the system can be:
\left \{ {{6a + 9p = 7.86} \atop {4a + 5p = 4.82}} \right.

Solve for a in the second equation (you can choose to solve for any of the variables in any of the equations, try to understand what is the best):
a = (4.82 - 5p) / 4

Now, substitute in the first equation:
6 · (4.82 - 5p) / 4 + 9p = 7.86
7.23 - (15/2)p + 9p = 7.86
(3/2)p = 0.63
p = 0.42

Now, substitute this value in the formula found for a:
<span>a = (4.82 - 5·0.42) / 4</span>
   = 0.68

Therefore, one apple costs 0.68$ and one peach costs 0.42$.
6 0
2 years ago
Other questions:
  • A ship traveled for 4 hours heading east and for 3 hours heading north. If the total distance traveled was 149 miles, and the sh
    10·1 answer
  • The cost of 10 oranges is $1.00.What is the cost of 5 dozen oranges?
    11·1 answer
  • PLEASE HELP IMMEDIATELY
    12·2 answers
  • I really don't understand this at all, the teacher just dumped this on us today
    10·1 answer
  • DF bisects EDG. Find FG. the diagram is not scale.<br> PLEASE SHOW ALL STEPS
    11·2 answers
  • What is the Prime factorization of 600? Please answer and explain.
    6·1 answer
  • An airplane travels 6200 kilometers against the wind in 8 hours and 6840 kilometers with the wind in the same amount of time. Wh
    8·1 answer
  • PLease help me find the unit rate for $140 for 18 ft
    7·1 answer
  • Use the number line to solve each problem. <br><br>What is KL?​
    12·1 answer
  • There are 24 boys and 16 girls in a hall, each holding coins in their hand.The mean number of coins for the children is 11, The
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!