1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lapo4ka [179]
3 years ago
13

-9+{-7-[-(4+1)+(5-9)}-3

Mathematics
1 answer:
maks197457 [2]3 years ago
6 0
I think it is -10 i hope this helps
You might be interested in
Find an equation of the tangent line to the curve 2(x2+y2)2=25(x2−y2) (a lemniscate) at the point (−3,1). An equation of the tan
valina [46]

2(x^2+y^2)^2=25(x^2-y^2)

Let y=y(x), so that differentiating both sides wrt x gives

4(x^2+y^2)\left(2x+2y\dfrac{\mathrm dy}{\mathrm dx}\right)=25\left(2x-2y\dfrac{\mathrm dy}{\mathrm dx}\right)

If x=-3 and y=1, the above reduces to

40\left(-6+2\dfrac{\mathrm dy}{\mathrm dx}\right)=25\left(-6-2\dfrac{\mathrm dy}{\mathrm dx}\right)\implies\dfrac{\mathrm dy}{\mathrm dx}=\dfrac9{13}

This is the slope of the tangent line, which has equation

y-1=\dfrac9{13}(x+3)\implies\boxed{y=\dfrac{9x+40}{13}}

7 0
3 years ago
Which is the better buy, 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07?
wel
Let us take the case of 7 pounds for $8.47 first.
7 pounds of a product costs = 8.47 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (8.47/7) dollars
                                                             = 1.21 dollars
Now let us take the case of 9 pounds for $11.07
9 pounds of a product costs = 11.07 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (11.07/9) pounds
                                                             = 1.23 dollars
So from the above deductions we can see that 9 pounds for $11.07 is a better buy than 7 pounds for $8.47. I hope the procedure is clear enough for you to understand. In future you can use this method for solving similar problems.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help pls will mark brainlist !! :)
Rufina [12.5K]

Answer:

144 cubic inches

Step-by-step explanation:

a=lxwxh a=6*6*4

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lena purchased a prepaid phone card for $20. Long distance calls cost 21 cents a minute using this card, Lena used her card only
slega [8]

<u>Answer:</u>

37 minutes

<u>Step-by-step explanation:</u>

Lena has 20 dollars. 20 - 12.23 = 7.77

Lena has $7.77 dollars left.

We divide this by .21 to see how many minutes her call was.

7.77 ÷ .21 = 37

Rate as Brainliest and Thanks plz

5 0
3 years ago
5. Find the value of x in each of the following.<br> 2/3=6/x. 4/7=x/21
nikitadnepr [17]
6/9 and 12/21
i think this is the answer your looking for
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What’s the correct answer for this?
    10·1 answer
  • One hundred people were surveyed about their preference. They had to choose between french toast and pancakes and between sausag
    12·2 answers
  • This partial circle has a radius of 11 inches.
    7·1 answer
  • a school population was predicted to increase by 50 students a year for the next ten years if the current population is 700 stud
    9·2 answers
  • Convert 225° to radians. Keep the value in terms of u.
    11·1 answer
  • PLEASE FIND THE DIMENSIONS OF THESE NOT THE TOTAL AREA giving BRAINLIEST
    5·1 answer
  • Can I get help please?
    11·1 answer
  • Help me do this please
    6·1 answer
  • Lindsey needs a jeweler to repair her earrings. Jeweler A is offering her services for an initial $130 in
    8·1 answer
  • The sum of two numbers is -7. Five times the first number plus the second number is 1. What are the numbers?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!