$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
Hope this helps you:)
Answer:
Step-by-step explanation:
The two angles given are vertical angles which mean they are the same.
x +40 = 60
Subtract 40 from both sides:
x = 20
Step-by-step explanation:
Opposite angles in a cyclic quadrilateral are supplementary.
Therefore 3c = 4d = 180°, c = 60° and d = 45°.