Step-by-step explanation:
$1.80 per pound
The amount she's supposed to buy it is
1.80 × 12.5 = $22.5
She paid $21.25 for the 12.5 pounds, that means she saved
$22.5 - $21.25 = $1.25
the amount she saved per pound is
1.25/12.5 = $0.1 per pound
Answer:
The sum of 89 and 45.
Step-by-step explanation:
The sum always means addition and the difference means subtraction. 89 + 45 is greater than 89 - 45.
The order is 7/15,2/5,1/2
Answer:
8 students
Step-by-step explanation:
72 slices of pizza and 80 cookies were purchased after a school program
Each student will get an equal numbert of both pizza and cookies
72/8
= 9
80/8
= 10-1
= 9
Hence 8 students can attend the after tutoring program
Answer:
Step-by-step explanation:
Given:
Hairstylist schedule:
1/4 hour to trim a customer's hair
1/6 hour to style the customer's hair
Work per week:
2 × 1/3 hours per day
= 7/3 hours oer day
5 days a week
Hours in a week = 7/3 × 5
= 35/3 hours per week.
A customer must have hair styled and trimmed.
Total number of hours per customer = 1/4 + 1/6
= 5/12 hours per customer.
Therefore, 28 appointments can be nade each week.
Total number of hours per week = 5/12 × number of customers, n
35/3 = 5/12 n
n = 28 customers per week