1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SOVA2 [1]
3 years ago
15

So sorry, I just don’t understand this Please I’m almost done.

Mathematics
1 answer:
NemiM [27]3 years ago
7 0
It is worked exactly the same way your other problem was worked.
brainly.com/question/9128908

Atrap = (1/2)*(9+5)*5 = 35
Arect = 5*(9 +5 +5 +6.4) = 127
Atot = 127 +2*35 = 197 . . . . in^2

You might be interested in
Write a variable expression the the algebraic expression.<br> 3x + 7
frozen [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

3x + 7 is both a variable expression and an algebraic expression.  Since it is not an equation, we can't "solve for x."

8 0
3 years ago
Algebra 2 help please
yan [13]

Answer:

17. a) (4x - 8)(6x+ 7); b) 20x - 2

18. a) (2x² + 3x - 5)(2x + 3); b) 4x² + 10x - 4

Step-by-step explanation:

Question 17

a) Area

Area = length × width

A = (4x - 8)(6x+ 7)

b) Perimeter

Perimeter = 2 (length + width)

P = 2(4x - 8 + 6x + 7) = 2(10x - 1) = 20x - 2

Question 18

a) Area

A = (2x² + 3x - 5)(2x + 3)

b) Perimeter

P = 2(2x² + 3x - 5 + 2x + 3) = 2(2x² + 5x - 2) = 4x² + 10x - 4

4 0
3 years ago
Complete the paragraph proof. We are given that Ray E B bisects ∠AEC. From the diagram, ∠CED is a right angle, which measures de
Oduvanchick [21]

Answer:

1. 90

2. AEC

3. angle addition postulate

:)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rhianna is buying a car for $14,390. She has a $1000 trade-in allowance and will make a $1500 down payment. She will finance the
antoniya [11.8K]

Answer:

(a)

Original price for the Car Rhianna buy = $14,390.

Trade in allowance she has =$1000

So, the reduced price= $14,390-$1,000=$13,390.

Now, she make a $1500 down payment initially, so the remaining amount she pay using Auto-Loan is,    $13,390-$1500=$11,890

Therefore, $11,890 money will she borrow in an auto loan.

(b)

To find the monthly(M) auto payment be:

Since the monthly auto payment in 4 year with 2.6% APR(Annual percentage rate)

Now, Monthly Auto payment(M) be :

P=$11,890, Monthly Car payment per $1000 borrowed at 2.6% for 48 months = $21.958

∴ M=$11,890\cdot \frac{21.958}{1000}

On solving we get,  M=$261.082

Therefore, $261.082 will be her monthly auto payment.

(c)

Total amount of interest(A) she will pay ,

A=total payment in 4 years-total loan amount=(\$261.082\cdot 48)-11,890

=$12,531.936-$11,890=$641.936

So, the total amount of interest she will pay is, $641.936

(d)

Rhianna total payment for the car = total payment in 4 years+Down payment=(261.082\cdot 48)+$1500=$12531.936+$1500=$14,031.936

(e)

∵ Rhianna is 22 years female :

From the given Data in the picture:

Rating factor= 1.2  

Liability insurance 50/100/25 , Bodily injury 50/100

Premium= $310 and Property damage 25 : Premium $175  

Collision insurance=$500 deductible:  Premium $148  

Comprehensive insurance= $500 deductible : Premium $85  

Her total annual premium= 1.2\cdot (\$310+\$175+\$148+\$85) = \$861.60

8 0
3 years ago
Use the ratio table to find the unit rate with specified units.
olasank [31]
It’s 10.5 I’m pretty sure
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If the base of a triangle is 10 and its height is 4, what is its area?
    11·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=6%285-8v%29%2B12%3D-54" id="TexFormula1" title="6(5-8v)+12=-54" alt="6(5-8v)+12=-54" align="ab
    8·2 answers
  • Find an equation of the line that
    13·1 answer
  • The price of a watermelon at a fruit stand goes up 7 cents each month. The first month the stand was open, a watermelon cost $1.
    7·1 answer
  • The front row in a movie theater has 23 seats. If you were asked to sit in the seat the occupied the median position, in which s
    8·2 answers
  • Simplify (3^-2)^4<br><br>A: 3^8<br>B: 1/3^2<br>C: 1/3^8<br>D: 3^2​
    14·1 answer
  • 25 POINTS!! State the minimum monthly income and hourly wage per worker needed to cover monthly expenses for the family you used
    13·1 answer
  • What is the answer to this question?
    13·1 answer
  • What is the measure of &lt;7?
    15·1 answer
  • help me please :( I'm in 7th grade but I'm only adding this text bc it won't let me ask the question without it lol​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!