1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lina2011 [118]
3 years ago
10

a car rents $50 per day plus 20¢ per mile. if x represents the number of miles jorge drives per day, 50+0•20x represents the cos

t of rental.if jorge has $88 to spend for the daily car rental, what is the main numbers of miles he can travel per day?
Mathematics
1 answer:
SSSSS [86.1K]3 years ago
5 0
50 + 0.20x = 88
0.20x = 88 - 50
0.20x = 38
x = 190
Therefore, Jorge can travel for 190 miles per day.
You might be interested in
Fractional form of 0.8
Vika [28.1K]

Answer:

8/10

Step-by-step explanation:

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Please help Im confused and I need this to be done ASAP what is the range
il63 [147K]

Answer:

All Real Number greater than 0 or

(0, positive infinity)

Step-by-step explanation:

The range is all possible y values of a function. We can tell a range by looking at the lowest y vaule then going to the highest possible y value.

Look at the graph. There is a open circle at y=0. So this means we are not going to include 0 in our function. The graph approaches f(x) to positive Infinity so our highest y value is Infinity.

So we know that the function y values cannot be zero and it must be positive. So our range is

All Real Number greater than 0. Or

(0, positive infinity)

3 0
3 years ago
Which of these could be the dimensions of a unit cube? Select all that apply.
Lapatulllka [165]

Answer:

c and e

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I-Ready
Elena-2011 [213]

Answer:15

Explanation: I just did it and that's what i ready said lol

5 0
2 years ago
Annie has $18.00 to spend at the grocery store. She is going to buy bags of nuts that cost $5.70 each and one box of cookies tha
Tcecarenko [31]

Answer: She can buy up to 2 bags of nuts

Step-by-step explanation:

Hi, to answer this question we have to write an inequality:

The product of the number of bags of nuts bought (n) and the price per bag (5.70); plus the price of one box of cookies (4.25) must be less or equal to Annie's money (18).

5.70n +4.25 ≤18

Solving for x:

5.70n ≤18 -4.25

5.70n ≤13.75

n ≤13.75/5.70

n ≤2.41  

n ≤2 (rounded)

She can buy up to 2 bags of nuts

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What number has the same value as 40 tens
    7·1 answer
  • Roger is training for the upcoming track season and records the number of miles that he runs each day for 20 days: 2.5, 0.5, 3.5
    13·1 answer
  • Find the factor of the polynomial.
    5·2 answers
  • What is the equivalent fraction for 64% written in simplest form?
    6·2 answers
  • Annie dome worked from 8:15 am to 11:45 am and from 12:30 pm to 4:15 pm. How many hours did she work?
    12·2 answers
  • Will give brainliest give the answer and steps
    15·1 answer
  • Plz answer right i need it for a quiz
    15·1 answer
  • 112. Which fraction lies between 0.70 and 0.75 on the number line? ​
    8·2 answers
  • Christine, Kareem, and Trey have a total of $133 in their wallets. Kareem has $5 more than Christine. Trey has 4 times
    12·1 answer
  • F(4)=<br> V<br> If g(x) = 2, x =<br> V
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!