1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marta_Voda [28]
3 years ago
15

You need to order carpet for a room that has a length that is twice its width. if the area of the room is 450, find the width of

the room.
Mathematics
1 answer:
nlexa [21]3 years ago
6 0
The answer will be the number 256

You might be interested in
Please help me with this
Debora [2.8K]

9514 1404 393

Answer:

  92°

Step-by-step explanation:

The "givens" tell you the E and F are midpoints of their respective segments. That means EF ║ AB and angles DBF and EFC are "corresponding" angles with respect to transversal BC and those parallel lines. Corresponding angles are congruent, so ...

  m∠DBF = m∠EFC = 92°

3 0
3 years ago
The ratio of AC to BC is ________. 3/2 4/3 2/3 3/4
Mamont248 [21]

Answer: 5/3

hope this helps

5 0
2 years ago
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=12%20%7B%3F%7D%5E%7B2%7D%20" id="TexFormula1" title="12 {?}^{2} " alt="12 {?}^{2} " align="abs
nordsb [41]
12^2 is 144, 12 x 12. Hope this helps?
4 0
3 years ago
Help simplify the answer. In the picture
Paul [167]

rounding to nearest 10 to any number follow these rules

1. if number ends 0 , 1 , 2 ,3 4 , 5 take number down to nearset multiple of 10

2. if number ends with above 5 take the upper number multiple of 10

so here

413 + 35.6 + 998.5 + 376 + 85.3

= 410 + 40 + 1000+ 380 + 90

= 1920

5 0
3 years ago
A package of 4 pairs of insulated gloves costs $21.56. What is the unit price of the pairs of gloves?
SOVA2 [1]

Answer:

Your answer is $5.39.

Step-by-step explanation:

There are 4 pairs of gloves. The unit price is only for a single pair of gloves, so divide the total cost by the pairs of gloves to get your answer: 21.56 ÷ 4 = 5.39. (Also, since we are talking about money, there would be a dollar sign next to 5.39: $5.39)

5 0
2 years ago
Other questions:
  • A garden table and a bench cost $666 combined. The garden table costs $84
    5·2 answers
  • 4(c+12)=2c+18 what is c=?
    6·1 answer
  • a factory made about 75000 robots actual number made was rounded to the nearest thousand what is the is the greatest number the
    13·1 answer
  • What 2 numbers equal -80
    14·2 answers
  • Solve . 3/27 = w/54
    6·2 answers
  • Is what I did a correct step?<br>If so, what is the next step?<br>​
    9·1 answer
  • Weekly wages at a certain factory are
    5·2 answers
  • If 6/9 is equal to 10/R, what is R?
    9·1 answer
  • According to a survey of workers, 2/20 of them walk to work, 5/20 bike, 3/20 carpool, and 10/20 drive alone.
    6·1 answer
  • The position of an object at time t is given by s(t) = 1 - 12t. Find the instantaneous velocity at t = 2 by finding the derivati
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!