Cost per bottle
6 pack is 3.79 so the cost per bottle is 3.79/6=$0.631666666666667 per bottle
9 pack is 4.50 so the cost per bottle is 4.50/9=$0.50 per bottle
12 pack is 6.89 so the cost per bottle is 6.89/12=$0.574166666667 per bottle
0.63>0.57>0.50
the one that costs the least per bottle is the 9 pack which costs $0.50 per bottle
Answer:
B) 12p - 10
Step-by-step explanation:
J = 3p
A = 2(3p) = 6p
S = 3p - 10
add together:
3p + 6p + 3p - 10 = 12p - 10
Answer:
3
Step-by-step explanation:
g(x) = x² + 2x+4
h(x) = -3x+2
(g*h)(1) is the same as
g(h(1)) , next solve for h(1) first by substituting in h(x), x with 1
g( h( x= 1)) = g( -3*1 +2) = g( -1) so substitute in g(x) , x with -1
g(x= -1) = (-1)² +2(-1) +4 =1-2+4 =3
U would subtract 2 an 3 from 56 using a variable x
56-2-3=x
X=51