1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paladinen [302]
3 years ago
9

1/4x+4is greater than or equal to 3

Mathematics
1 answer:
goldfiish [28.3K]3 years ago
5 0

1/4x+4is greater than or equal to 3


1/4x=>-4+3


1/4x=>-1


(4)1/4x=>-1(4)


X=> -4

You might be interested in
If $10,000 is invested at a rate of 2.5 percent for 5 years, how much money is in the account at the end of the term?
Vladimir [108]
10,000(1 + .025 x 5)
11,250
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Find the value of x. (4x-101) (2x+3)<br> A. 31<br> B.107<br> C.52<br> D.46
puteri [66]

(4x−101)(2x+3)

Apply the distributive property by multiplying each term of 4x−101 by each term of 2x+3.

8x²+12x−202x−303

Combine 12x and −202x.

8x²−190x−303

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need help ASAP!!!Please explain the answer
Stells [14]

Answer:

The formula for area is length times width.

it's 8m long, and 6m wide. When we multiply it, we get 48m that is for one side of the cube, so we count how many sides there is. There's 6, so we multiply 6 times 48 and the complete surface area for the whole cube is 288m

4 0
3 years ago
-18/-32/41/8/-11 from least to greatest
kifflom [539]

Answer:

-32, -18, -11, 8, 41

Step-by-step explanation:

Positive integers have values greater than zero. Negative integers have values less than zero.

-32, -18, -11, 8, 41

5 0
3 years ago
Find 24% of $240.<br> $576<br> $57.60<br> $100<br> $10
frozen [14]

Answer:

The answer is B. 57.6

Step-by-step explanation:

240 x .24 = 57.6

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Angle bisectors AX and of triangle ABC meet at point I. Find angle C in degrees, if AIB = 109.
    6·1 answer
  • What’s the common multiples for 12 and 30
    15·2 answers
  • Factor 3/4 out of 3/4z+6.
    6·1 answer
  • I William page $54 for three cases of gum if each case of case has 24 packs what is the cost per pack of gum
    15·1 answer
  • One canned juice drink is20%
    6·1 answer
  • PLEASE HELP!!
    12·2 answers
  • V2=u2+2as v 2 = u 2 + 2 a s Where v v is the final velocity (in m/s), u u is the initial velocity (in m/s), a a is the accelerat
    13·1 answer
  • Intervals, extrema and behaviot
    8·1 answer
  • Find the angle measure
    7·2 answers
  • 5) A farmer raises turkeys and pigs. There are 15 animals all together. The farmer
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!