1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Liono4ka [1.6K]
2 years ago
9

Law of cosines: a2 = b2 + c2 – 2bccos(A) What is the measure of P to the nearest whole degree? 35° 52° 57° 72°

Mathematics
2 answers:
jeka942 years ago
5 0

Answer:

is 57 degrees

Ymorist [56]2 years ago
4 0

Answer: 57°

Given : In triangle PQR, the side PQ is 17, QR is 15, and PR is 14.

We use law of cosine formula

QR^2 = PR^2 + PQ^2 - 2* PR * PQ * cos (P)

15^2 = 14^2 + 17^2 - 2*14 * 17 * cos(P)

225 = 196 + 289 - 476 cos(P)

225 = 485 - 476 cos (P)

Subtract 485 on both sides

-260 = -476 cos(P)

\frac{260}{476} = cos(P)

P = cos^{-1} (\frac{260}{476})

P= 56.89202

So measure of angle P is 57 degrees


You might be interested in
Which expression is the factorization of x2+10+21?
Vlad [161]

Answer:

(x + 3)(x + 7)

Step-by-step explanation:

Given

x² + 10x + 21

Consider the factors of the constant term (+ 21) which sum to give the coefficient of the x- term (+ 10)

The factors are + 3 and + 7, since

3 × 7 = 21 and 3 + 7 = 10, hence

x² + 10x + 21 = (x + 3)(x + 7)

8 0
3 years ago
Answer asap please!! Sorry man my computer is mad dirty
den301095 [7]

Answer:

<h2><u><em>C. between 4.4 and 4.6</em></u></h2>

Step-by-step explanation:

Because if you add 22 and 8 together you get 30 and once you get 30 you subtract 10 gaining 20 and then you divide 20 getting 2\sqrt{5}.

22+8= 30

30-10= 20

\sqrt{20} = 2\sqrt{5

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
How would i simplify this expression
algol [13]

Answer:

-5 times-5 times-5

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
What is the messure of N and the two angles; an-16 and 6n
AURORKA [14]

Answer:

14, 96,84

Step-by-step explanation:

8n  - 16 + 6n = 180 {Supplementary angles}

<u>8n + 6n</u>  -16 = 180

Combine like terms

14n - 16 = 180

Add 16 to both sides

14n = 180 + 16

14n = 196

Divide both sides by 14

n = 196/14

n = 14

8n - 16 = 8*14 - 16 = 112 - 16 = 96

6n = 6 *14 = 84

7 0
2 years ago
it costs $2.48 for a 16 ounce jar of peanut butter and $5.44 for a 40 ounce jar. which jar is the better buy
gogolik [260]
Second one, please mark branliest
7 0
2 years ago
Other questions:
  • A concession stand vendor counts the money in the register. After 1h, it has $42.75. After 5h, it has $260.75. How much money wi
    6·1 answer
  • (7- 5 + 2) ÷ 4 × 10 + 9=​
    13·1 answer
  • A gallon of moo milk costs $5.12. what is the unit price of an 8 ounces of moo milk
    13·1 answer
  • Andy runs the same number of miles, x, every week. His total distance run each week is less than 60 miles. Which inequality repr
    8·1 answer
  • Slope from two points: (-15, 2) and (-3, 18)
    5·2 answers
  • HELP PLEASE!! Math question— Please explain,,,
    9·1 answer
  • Answer plz. Zzzzxxzzz
    8·2 answers
  • Red is a very popular car color. A production company manufactures cars and parks them in a lot behind the plant. There are 100
    7·1 answer
  • Which measures are equivalent to 10 meters​
    12·2 answers
  • How do I make a hard decision?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!