1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Contact [7]
3 years ago
14

Carmelita Inc., has the following information available: COST FROM BEGINNING INVENTORY direct materials $2,500 Conversion cost $

6,200 COST FROM CURRENT PERIOD direct materials $22,252 conversion costs $150,536 At the beginning of the period, there were 500 units in process that were 60 percent complete as to conversion costs and 100 percent complete as to direct materials costs. During the period 4,500 units were started and completed. Ending inventory contained 340 units that were 30 percent complete as to conversion costs and 100 percent complete as to materials costs. (Assume that the company uses the FIFO process cost method.) The cost of completing a unit during the current period was:__________
Business
1 answer:
soldier1979 [14.2K]3 years ago
4 0

Answer:

The cost of completing a unit during the current period was?

$35.95 per unit

Explanation:

COST FROM BEGINNING INVENTORY 500 units:

direct materials $2,500, 100% complete

Conversion cost $6,200, 60% complete

COST FROM CURRENT PERIOD 4,500 units started and completed, 340 units left in ending inventory:

  • 30% complete to conversion cost
  • 100% complete to direct materials

current period costs:

  • direct materials $22,252
  • conversion costs $150,536

equivalent units of production:

  • direct materials = 4,500 + 340 = 4,840
  • conversion costs = 4,500 + (500 x 40%) + (340 x 30%) = 4,802

cost per equivalent unit:

  • $22,252 / 4,840 = $4.60 per unit
  • $150,536 / 4,802 = $31.35 per unit
  • total = $4.60 + $31.35 = $35.95 per unit

You might be interested in
Conduct online research to discover how to start and maintain a good credit rating throughout your life. Write a 500-word report
fiasKO [112]
They would need way more credit and more money to pay for it
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Access the FASB Accounting Standards Codification at the FASB website (www.fasb.org). Determine each of the following:
vfiekz [6]

Answer:

The following are the answers to the question, using the FASB Acounting Standards Codification at the FASB website:

1. Topic 260, FASB Accounting Standards Codification is the topic number (Topic XXX) that provides the accounting for earnings per share.

2. FASB ASC 260-10-50-1

3. FASB ASC 260-10-50-2

3 0
2 years ago
An appliance manufacturer wants to contract with a repair shop to handle authorized repairs in Indianapolis. The company has set
luda_lava [24]
Although one would repair at the most time of 76 minutes, the other is at most 77.1 minutes. I would pick the second one because they may take longer by 1.1 minutes at most, they also included seconds, which seems more like an honest bid time.
3 0
2 years ago
EPA regulations permit the release of 150 micrograms of particulate matter per cubic meter of air every 24 hours from paint shop
lesya [120]

Answer:

Legal approach of green management  Utilimotors use

Explanation:

we use here Legal approach

because Legal approach is the type of green management approach and which is simply following that what is required by the law

and They try to comply with the current laws and regulations

but do not go anything further.

so here Utilimotor is using the legal approach by following the EPA regulation and ensuring to release emissions only within the permissible limit

so Legal approach of green management  Utilimotor use

3 0
3 years ago
Based on the graph, how many people are willing to work when the government of a country raises the minimum wage from $17 to $25
alukav5142 [94]
Answer
E.28
So yeah hope I’m not too late
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Cordell Inc. experienced the following events in 2018, its first year of operation:
    9·1 answer
  • To: Ellen Stanford From: Thomas Gregory [1] Proposed Agenda for November 6 Meeting Dear Ms. Stanford, [2] Please review the foll
    5·1 answer
  • On March 28, 2020, a U.S. company issues a purchase order to buy merchandise for NZ$100,000. The company will pay the supplier o
    11·1 answer
  • A blackboard used during a presentation would NOT be considered a visual aid<br><br> true<br> false
    10·1 answer
  • Janice’s firm is entering a new market and she plans to set prices to take sales away from the established market leader even th
    10·1 answer
  • The ____ method indicates whether value is expected to be created for shareholders
    6·1 answer
  • I really need help with question 4 Please help
    6·1 answer
  • Cavan Company prepared the following reconciliation between book income and taxable income for the current year ended December 3
    7·1 answer
  • Operating income is one of the most important items reported by a company. Depending on the decision-making needs of management,
    11·1 answer
  • A man budgeted $200 a month for clothing. This month the man spent $150 on clothing therefore that budget item is considered to
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!