1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AURORKA [14]
3 years ago
11

What is the prime factorization of 891

Mathematics
2 answers:
Advocard [28]3 years ago
6 0

891

prime factors   number to factorize

3                          297

3                          99

3                          33

3                          11

11                          1

Therefore, the prime factorization of 891 is 1×3×3×3×3×11= 1×3^4×11, or 1*81*11




galben [10]3 years ago
4 0

Answer:

3x3x3x3x11

Step-by-step explanation:


You might be interested in
8. Find the value of k, if (1-1) is a solution of the equation 3x-ky =8. Also, find the coordinates of
Yakvenalex [24]

Answer:

k = 5 and (6,2).

Step-by-step explanation:

Since (1,-1) is a solution of the equation 3x - ky = 8, so the point (1,-1) will satisfy the equation above.

Hence, putting x = 1 and y = -1 in the equation will give left-hand side = right-hand side.

So, 3(1) - k(-1) = 8

⇒ 3 + k = 8

⇒ k = 5 (Answer)

Therefore, the equation of the straight line is 3x - 5y = 8 ....... (1)

Now, putting x = 6 , then from equation (1) we get y = 2

Therefore, (6,2) is also a point on the graph of equation (1). (Answer)

8 0
3 years ago
Solve for the value of z.
Yuki888 [10]

z=18

3z+4+2z-4+90=180

5z+4-4+90=180

5z+90=180

5z=90

z=18

4 0
3 years ago
Question 7
Pepsi [2]

Answer:

1 : 2.3

Step-by-step explanation

7 0
2 years ago
1. Four bags of chips cost $6. 1. What is the cost per bag? 2. At this rate, how much will 7 bags of chips cost?​
77julia77 [94]

Answer:

$1.50  dollars per bag and at that rate it would be $7.50 for 6 bags of chips

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A memory card at Best Buy has a sticker price of $129.20.
attashe74 [19]
It’s $138.89 including sales tax
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the are of a triangle (picture provided)
    14·2 answers
  • Yuto left his house at 10 a.M. To go for a bike ride. By the time Yuto's sister Riko left their house, Yuto was already 5.25 mil
    12·2 answers
  • Prove that if the set of vectors {u1, u2, u3} is linearly dependent and u4 is any vector, then the set {u1, u2, u3, u4} is linea
    14·1 answer
  • HELP PLEASE:
    8·2 answers
  • The girl earns six dollars per hour at her job she also earn a bonus of $30 this week to find the total amount you earned this w
    11·1 answer
  • 0.3÷0.25 then round to the nearest tens
    9·1 answer
  • Attachment look at it dude
    8·1 answer
  • Find to integers which sum to 11 and product is 24
    5·1 answer
  • Need help on this question thank you!
    8·1 answer
  • Solve for x:2x^2-5x-3=0​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!