Answer: no scale
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation: look at the picture
Answer:
Sparkle wands: NO
Fairy wands: YES
Glass wands: NO
Step-by-step explanation:
To find the price per glitter wand, you have to divide the price of the wands by the amount of wands you have.
$50/8 = $6.25
Divide the price of the wands by the amount you get.
Sparkle wands: $20/4 = $5
Fairy wands: $37.50/6 = $6.25
Glass wands: $65/10 = $6.50
The sparkle wands and the glass wands do not have the same price per wand as glitter wands.
The fairy wands have the same price per wand as glitter wands.
Answer:
Form: 2^7, 2^7 = 128
Step-by-step explanation:
You cannot multiply exponent, you must add the exponents.
4 + 3 = 7.
Keep the base the same.
Then find what 2^7 is.
Multiply:
2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2.
2 x 2 =
4 x 2 =
8 x 2 =
16 x 2 =
32 x 2 =
64 x 2 =
128.
Consider the attached tree.
You start from the root, and with each level you create a sub-branch for each of the choices you have.
So, the root has two children, white and multigrain bread.
Each of those children has three children, because you have three meat choices
Each of those children has two children, because you have two cheese choices.
Then, you identify all the sandwiches by choosing a leaf, and read the label that lead you there.
For example, leaf number 4 represents a sandwich with white bread, turkey and provolone.