1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
masya89 [10]
3 years ago
12

Kelly had 4/5 cup of raisins. She used 1/3 cup of raisins when baking.

Mathematics
1 answer:
madreJ [45]3 years ago
3 0
If you make them have the same denominator the fractions would be 


12/15 - 5/15= 
this equals 7/15 and you can't simplify it.

You might be interested in
1. Is c=71 a solution to the equation 56 = c - 15 ?
jolli1 [7]

Answer:

1. Yes

2. Yes

3. No

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
12 is 24% of what number
alexgriva [62]
The answer is 200
explanation:
6 0
3 years ago
What is the length of ST
Zigmanuir [339]
Take 4.95 and divide it into 2 and you will get ur answer of 2.475 
4 0
3 years ago
Solve the system of linear equations by substitution.<br> 3x + y = -9<br> y=5x+7
11Alexandr11 [23.1K]

Answer:

The solution is x = -2, y = -3

Step-by-step explanation:

Let's start with the equation 3x + y = -9

Substitute the y for 5x+7 seen in the second equation

Now you have 3x + (5x+7) = -9

Lets solve:

Let's add the x's

Now we have 8x + 7 = -9

Substracy seven from each side

Now we have 8x = -16

Now let's divide 8 on each side

Now we have x = -2

Now lets plug in -2 to the second equation

The second equation is y = 5x+7

When we plug in -2 we get y=5(-2)+7

We multiply

We now have y = -10+7

Add

y = -3

The solution is x = -2, y = -3

8 0
2 years ago
What is the answer to the equation 3(x+4.5)=36?
kozerog [31]

Answer:

x = 7.5

Step-by-step explanation:

3(x + 4.5) = 36

3x + 13.5 = 36

3x = 36 - 13.5

3x = 22.5

x =  \frac{22.5}{3}

x = 7.5

#IfWrongPleaseReport

#StudyTogetherWithMe

#ILoveMath

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Grandma baked 9696 cookies and gave them to her grandchildren. One of the grandchildren, Cindy, received cc fewer cookies than s
    11·2 answers
  • What goes into 18 and 6
    8·2 answers
  • Am adult ticket at an amusement park cost $24.95 and a child’s ticket costs $15.95. A group of 10 people paid $186.50 to enter t
    12·2 answers
  • Randell's favorite brand of cookies is on sale at a price of $1.79 for a 12 ounces package. what is the cost per ounce (unit rat
    14·1 answer
  • I have no idea how to do this!​
    8·1 answer
  • HELPPPP MEEEE PLEASEEEEEEEE
    5·1 answer
  • Pls answer the pic below
    5·1 answer
  • Help me on both of these
    5·1 answer
  • PLEASE HELP ME :) THANK YOU IN ADVANCE !!
    12·1 answer
  • The quotient of 7 and d decreased by 9
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!