1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xenn [34]
3 years ago
10

The graph of f(x)=e^x-1+5 is shown below.

Mathematics
1 answer:
Pie3 years ago
5 0

Answer:

g(x)=e^x-1 - 3

(Answer Choice C.)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which statement compares the two numbers correctly?
Vsevolod [243]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Joe has $70 in a savings account. The interest rate is 10% per year and is not compounded,
sladkih [1.3K]

Answer:

$28

Step-by-step explanation:

First, converting R percent to r a decimal

r = R/100 = 10%/100 = 0.1 per year,

then, solving our equation

I = 70 × 0.1 × 4 = 28

I = $ 28.00

The simple interest accumulated

on a principal of $ 70.00

at a rate of 10% per year

for 4 years is $ 28.00.

8 0
3 years ago
Solve by graphing: y=3(x-2)^2-3
forsale [732]

Answer:

thank you !!!!

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Solve for g in the proportion.<br> 3/g = 24/16
Nata [24]

Answer:

This is your answer ☺️☺️☺️

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the office furniture costs $9,900 and it was three times as expensive as the office computer, what was the cost of the comput
Readme [11.4K]

Answer: 3,300

Step-by-step explanation:

9,900÷3

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is about 42% of 296?
    12·1 answer
  • Solve for b in the literal equation y = 2x + 2b.<br> b =
    12·1 answer
  • What image is the translation of ABC given by the translation rule (x,y) (x-3,y+5)?
    11·1 answer
  • vicki made a fruit tart and cut it into six equal pieces. vicki, silvia, and Elena each took 2 pieces of the tart home. vicki sa
    11·2 answers
  • A package of 5 pairs of insulated gloves costs ​$32.45. What is the unit price of the pairs of gloves ​?
    11·1 answer
  • I just need a quick explanation pls and thank you!
    13·1 answer
  • Ms. Gonzales is investing $17000 at an annual interest rate of 6%
    12·1 answer
  • PLEASE HELP ME if m&lt;2 =38° , then what is m&lt;1?
    8·1 answer
  • PlES heLP mEh &gt;:D FS:D&gt;FSD:F&gt; SD:F
    10·2 answers
  • A truck is shipping jugs of drinking water and cases of paper towels. A jug of drinking water weighs 35 pounds and a case of pap
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!