1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
brilliants [131]
2 years ago
15

PLZ HELP WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWER CORRECTLY

Mathematics
1 answer:
lakkis [162]2 years ago
6 0

Answer:

3 = y

Step-by-step explanation:

y = 1/2 * 6x

y = 3x

-3y = x

-3y as a constant is (3y)

You might be interested in
Jacub is trying to find the volume of a traffic cone that has the height of 2.4 ft and a diameter of 1.25 ft. He calculated that
Lubov Fominskaja [6]

Answer:

he did half the diameter

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Laura spent 78.5% of her paycheck on her mortgage payment. If her paycheck was $1562 how much was her mortgage?
torisob [31]

Answer:

$337.12

Step-by-step explanation:

Multiply $1562 by 78.5% (or 0.785) =1230.88

Then subtract the percent of her paycheck spent (1230.88) from the total of her paycheck(1562) to find out how much is missing(the mortgage payment)

1562-1230.88=337.12

5 0
2 years ago
................................​
Oksana_A [137]

Hey again!

The answer to your question is 10 meters.

We can solve this by multiplying 15 and 2/3, and you get 10

Hope it helps!

7 0
3 years ago
What is the unit rate of $4.20 for 6 muffins
Sergio [31]
Well, you would divide 4.20/6 to find the price of just 1 muffin. 4.20/6 is 0.7, meaning that the price for one muffin is 70 cents.
7 0
3 years ago
Wayne bought blueberries. He uses 3/8 of the blueberries to make blueberry​ bread, 1/6 of the blueberries to make​ pancakes, and
o-na [289]
Should be 72 ounces, as he used 23/24 of the blueberries and 69/72 = 23/24.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Use the given x-values to identify solutions as ordered pairs to the equation y = −7x + 4 for x = 1, 3, 5, and 7.
    15·1 answer
  • Peter paid 12.83 for a DVD. The price of the DVD was 11.99. How much sales tax did Peter pay?
    14·2 answers
  • Shakila bought a purse for 120 a tax rate is 9% what is the total amount Shakila paid.
    14·1 answer
  • HELP PLEASE!!! I need help with 94 if you could show the steps that would be very helpful!
    12·1 answer
  • 25x - 10y = -35<br><br><br> Helpppp
    11·1 answer
  • Need help this is due tonight
    13·1 answer
  • -4x-10=2x+14<br><br> solve for x
    8·2 answers
  • Heather and Alyssa are saving money for summer break. Heather currently has $50 in her savings account and she will save $25 per
    5·2 answers
  • What is the best description of the data in the histogram
    10·1 answer
  • peyton is going to invest  $310 and leave it in an account for 16 years assuming the interest is compounded quarterly what inte
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!