1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hammer [34]
3 years ago
11

7 t-shirts cost £67.55. How much do 11 t-shirts cost?

Mathematics
2 answers:
Oksanka [162]3 years ago
4 0

Answer:

11 tshirts would cost £106.15

Step-by-step explanation:

67.55 divided by 7 = 9.65

9.65 x 11 = 106.15

Therefore the total would be £106.15.

melisa1 [442]3 years ago
3 0

Answer: 106.15

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A 72,000 gallon water tower is being drained. Two thousand gallons are drained in the first hour. How many hours will it take to
ololo11 [35]

Answer:

To drain the water tower it will take 36 hours.

Step-by-step explanation:

Given:

A 72,000 water tower is being drained, and in an hour 2000 gallons are drained.

Now, to calculate the hours it would take to drain total 72,000 gallons of water, we should divide the gallons of water drained in one hour by total gallons of water in the tower.

Gallons of total water in the tower ÷ Gallons of water drained per hour

72000\div 2000

=\ 36

Therefore, to drain the water tower it will take 36 hours.

6 0
3 years ago
A temperature of 1.64◦F corresponds to Answer in units of ◦C.
Liula [17]

Answer:

(1,64 °F − 32) × 5/9 = 73,333 °C


7 0
3 years ago
How can you prove:<br><br> secθ = cscθtanθ
zavuch27 [327]

\sec \theta=\csc \theta\tan \theta\\\\ \dfrac{1}{\cos \theta}=\dfrac{1}{\sin \theta}\cdot\dfrac{\sin \theta}{\cos \theta}\\\\ \dfrac{1}{\cos \theta}=\dfrac{1}{\cos \theta}

3 0
2 years ago
What is the product?<br> (x+3)(2x - 1)<br> 2x²-3<br> 2x²+66<br> O 2x²+5x-3<br> 2x²+6x-3
Bess [88]
It’s 2x^2 + 5x - 3.
5 0
2 years ago
Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday party. What is the unit cost for each cupcake?
netineya [11]

Answer:

e e enene

Step-by-step explanation:

enenenee

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the unit rate for 128 pounds of dog food for 16 dogs
    12·1 answer
  • The skyway express train travels about 800 miles a day how far dose it travel in 10 days?
    8·2 answers
  • 13x−2=<br>  <br>  <br> −<br> 10<br> x<br> −<br> 2<br> −10x−2
    13·1 answer
  • Estimate the sum of the decimals below by rounding each summand to the
    13·1 answer
  • Which set of points are collinear? P, T, Y D, S, Y H, T, S Y, D, H
    10·1 answer
  • For the set A ={} determine n(A) =
    10·1 answer
  • Jaime wants to know how fast she can type, so she times herself as she types a paper. The paper has 702 words in it, and Jaime t
    5·1 answer
  • What is the length of BC? If your answer is not an integer, leave it in simplest radical form?
    12·2 answers
  • How many Perpendicular lines does an H have
    5·1 answer
  • What is the area this trapezoid?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!