The correct answer is: [C]: " $ 1.58 " . _______________________________________________ Explanation: ______________________________________________ Given: ______________________________________________ $18.99 per 340.23 grams ;
and given:
1 gram ≈ 0.03527 oz (ounces) ; ______________________________________________ Find the unit price per OUNCE (oz). ______________________________________________ Given: $18.99 per 340.23 grams ;
(19/12) dollars per oz. = (19÷12) dollars per oz. = $ 1.58333 ; which corresponds to: Answer choice: [C]: $1.58 . ______________________________________________________