1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vinvika [58]
3 years ago
8

The charge per mile for a compact rental car at 4-D Rentals is $0.12. Mrs.Rodriguez is on a business trip and must rent a car to

attend various meetings. She has a budget of $60 per rental for mileage charges. What is the greatest number of miles Mrs. Rodriguez can travel without going over her budget?
Mathematics
1 answer:
MArishka [77]3 years ago
4 0
60 divided by .12 is 500
You might be interested in
You are researching two glaciers.the first glacier flows at a rate of 75 meters in 3 days.the second glacier flows at a rate of
podryga [215]

Answer:

1.3\ days

Step-by-step explanation:

step 1

Find the units rate of the first glacier

\frac{75}{3}=25\frac{meters}{day}

using proportion  

\frac{25}{1}\frac{meters}{day}=\frac{200}{x}\frac{meters}{days}\\ \\x=200/25\\ \\x=8\ days

step 2

Find the units rate of the second glacier

\frac{107.5}{5}=21.5\frac{meters}{day}

using proportion  

\frac{21.5}{1}\frac{meters}{day}=\frac{200}{x}\frac{meters}{days}\\ \\x=200/21.5\\ \\x=9.3\ days

step 3

Find the difference

9.3\ days-8\ days=1.3\ days

4 0
2 years ago
13. The manager of a landscaping company collected data for an entire summer. Before each job he completely filled the gasoline
nadya68 [22]

Answer:

Before you get started, take this readiness quiz.

Write as an inequality: x is at least 30.

If you missed this problem, review (Figure).

Solve 8-3y<41.

If you missed this problem, review

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
It costs $15 for a yearly membership to a movie club at a movie theater. A movie ticket costs $5 for club members and $8 for non
Alona [7]
So what is the question?
5 0
2 years ago
Helppppppppppppppppppp
Simora [160]

Answer:

1.base

2.Quitiont

3.subtract

4.product

5 multiply the exopnent.

6 0
2 years ago
Can i have some help
Andrews [41]

Answer: g(x) = 3/2 x + 9

Step-by-step explanation:

h(x) = -2/3 x - 1

perpendicular lines always have the opposite sign, reciprocal slope

so, the slope of the perpendicular line would be: m = 3/2

y = mx + b

y = 3/2 x + b

plug in (-4, 3) to find b

3 = 3/2 (-4) + b

3 = -6 + b

b = 9

y = 3/2 x + 9

g(x) = 3/2 x + 9

5 0
2 years ago
Other questions:
  • If $860 is invested for one year at 11% simple interest, how much interest is earned?
    11·1 answer
  • which set of number could represent the length of the sides of a right triangle? A 9 11 14 B 15 18 21 C 7 24 25 D 8 9 10
    13·2 answers
  • Put the following points into Slope Intercept Form: (4,3) (9,18)
    15·1 answer
  • Find m<br> A. 12<br><br> B. 22 <br><br> C. 52<br><br> D. 38
    8·1 answer
  • Write the equation of the line in fully simplified slope-intercept form
    15·1 answer
  • Sasha ate 3 pieces of bacon for breakfast and ate some pieces for lunch. How many pieces of bacon did she eat today?
    12·2 answers
  • A package of 6 pairs of insulated gloves costs $31.74. What is the unit price of the pairs of gloves?
    15·2 answers
  • The perimeter of a square is 67 cm. What is the length of its
    13·2 answers
  • Two competing headache remedies claim to give fast-acting relief. An experiment was performed to compare the mean lengths of tim
    13·1 answer
  • The function h(n) describes the total amount of money a movie theater receives for n tickets sold.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!