1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lunna [17]
3 years ago
11

Joshua started cycling at 5:15 pm By 8:09 pm, he has covered a distance of 7250 mWhat was Joshua's average speed during that tim

e? mh
Mathematics
1 answer:
vivado [14]3 years ago
5 0

The average speed of Joshua during that time is 2500 m/h.

Explanation:

It is given that Joshua started cycling at 5:15 pm. By 8:09 pm he has covered a distance of 7250 m.

The total time taken by Joshua from 5:15 pm to 8:09 pm is

2 { h } 54 \text { min }=2 \mathrm{h}+\frac{54}{60} {h}

Dividing we get,

2 { h } 54 \text { min }=2 \mathrm{h}+0.9 {h}

Adding, we have,

2 { h } 54 \text { min }=2.9 {h}

Thus, the total time taken by Joshua is 2.9 {h}

To determine the average speed we use the formula,

speed=\frac{distance}{time}

where distance=7250 and time=2.9

Hence, substituting the values we have,

speed=\frac{7250}{2.9}

Dividing, we get,

speed=2500

Thus, the average speed of Joshua during that time is 2500 m/h.

You might be interested in
Multiply -3i and it’s conjugate. Simplify.
Alex_Xolod [135]

Answer:

-3 + 9i

Step-by-step explanation:

The conjugate of -3i is - 3 - i.

(- 3 i) × (- 3 - i)

Multiply both terms.

-3 + 9i

5 0
3 years ago
HURRY PLEASE -5(2x − 4)
lana [24]
-10x +20
assuming you want it to equal 0
x would equal 2
3 0
3 years ago
Which is the best buy?
sesenic [268]
3 bottles of juice
6.72/3 = $2.24 < amount paid for each bottle

11 bottles of juice
24.86/11 = $2.26 <amount paid for each bottle

9 bottles of juice
20.25/9 = $2.25 < amount paid for each bottle

16 bottles of juice
35.68/16 = $2.23 < amount paid for each bottle

*the best buy would be to get 16 bottles for $35.68*




10 bars of soap
23.20/10 = $2.32 < amount for each bar of soap

16 bars of soap
36.48/16 = $2.28 < amount for each bar of soap

13 bars of soap
29.51/13 = $2.27 < amount paid for each bar of soap

12 bars of soap
27.60/12 = $2.30 < amount for each bar of soap

*the best buy would be to get 13 bars of soap for $29.51*

hope this helps :)



















8 0
3 years ago
What is 20079•37126827
Zigmanuir [339]

Answer:

745,469,559,333

Step-by-step explanation:

calculator

hope this helps :)

3 0
3 years ago
The answer options are...
Aneli [31]
The answer is A

point c is 5 units to the left and 3 units up when across the y-axis

<span />
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Consider the parametric curve x = 2t^(3)-3t^(2)+2 and y = t^(3)-12t,-pi leq t leq pi . (a) Find the values of t (if any) where t
    5·1 answer
  • Roll a die and consider the following two events={2, 3, 6}, event ={1, 5, 6}. Are the events E and F independent?
    10·2 answers
  • 1. The graph opens
    11·1 answer
  • Y+3x=8;x=1,0,3 what is answer
    15·1 answer
  • Find the Area of the shape below.
    11·1 answer
  • Please help me solve number 1. Urgent.
    14·1 answer
  • 3. Of 1000 randomly selected cases of lung cancer, 450 resulted in death within 5 years. Calculate a 96% CI on the death rate fr
    5·1 answer
  • Can someone solve this
    9·2 answers
  • PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE HHHHHHHHHHHHHHHHHEEEEEEEEEEEEEEELLLLLLLLLLLLLLLPPPPPPPPPPPPP
    15·1 answer
  • Si al cuadrado de un numero se le suma 11 se obtiene como resultado 92 ¿QUE NÚMERO ES?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!