1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
geniusboy [140]
3 years ago
8

I need help with this

Mathematics
1 answer:
MrRissso [65]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

1/2

You might be interested in
POSSIBLE POINTS. 7 Two clothing stores are having a sale on all their dress shirts. Store A is charging $15 for each dress shirt
Anon25 [30]

Answer:

The statements are not provided, so i will answer in a general way.

Let's define the variable x as the number of dress shirts brought for some person.

In store A, each one costs $15.

Then the cost of x dress shirts will be:

A(x) = $15*x.

In store B, each one costs $18, but there is a coupon of $9, then we can write the cost in store B as:

B(x) = $18*x - $9.

Now we can find wich store will be cheaper for a given number x, by calculating the difference between A(x) and B(x).

D = A(x) - B(x)

If D is positive, means that B(x) is cheaper.

If D is negative, means that A(x) is cheaper.

If D is equal to zero, means that the cost is the same in both stores.

D = A(x) - B(x) = $15*x - $18*x + $9 = (-$3*x) + $9.

First, let's find for what value of x we have the same cost in both stores:

0 = (-$3*x) + $9.

$9/$3 = 3 = x.

Then for 3 dress shirts, the cost will be the same in each store.

Now, as the coefficient that multiplies x is negative, if we have x > 3, then D will be negative, and if x < 3, D will be positive.

then:

For x = 3, the cost is the same in both stores.

for x > 3, Store A is cheaper.

For x < 2, Store B is cheaper.

6 0
3 years ago
Is c the correct answer for the question in the picture. If not what is it
Goryan [66]

Answer:

I believe it is C

Step-by-step explanation:

message back if it is

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Cindy bought 4 pounds of oranges for $8.25. What is the unit price per pound?
Nezavi [6.7K]

Answer:

33

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Question 2 (1 point)
Levart [38]

Answer:

Hello, Your answer is Option 2 . Thank 4 your time :)

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
-3+4p= -31<br><br> PLZ ANSWER TODAY AND FAST I NEED IT RIGHT NOW
mixer [17]

Answer:

Hope this helps

Step-by-step explanation:

p=-7

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Cellular phone service that charges per-minute will charge $5 for 50 minutes. How much would 1599 minutes cost?
    5·1 answer
  • Round 548.8 to the nearest thousand.
    11·1 answer
  • Ashley spend half of her weekly allowance playing mini golf .to earn more money her parents let her wash the car for $9. what is
    15·1 answer
  • Lesson 9 problem set <br> 5.1
    15·1 answer
  • Lee worked a total of 30 hours at two jobs last week her combined pay from the jobs was $240 she earned $9 per hour working at t
    15·1 answer
  • A store is having a sale on walnuts and chocolate chips. For 9 pounds of walnuts and 7 pounds of chocolate chips, the total cost
    12·1 answer
  • Anyone mind helping me out:/
    9·1 answer
  • Complete the problem <br> 5/10 + 8/100 =
    8·1 answer
  • 2(x + 4) = 4x + 3 - 2x + 5
    7·1 answer
  • Which inequality is represented by this graph?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!